Kızgın Yağ Eşanjörü

Kızgın yağ eşanjörü, Kızgın yağın taşıdığı ısı enerjisinden faydalanarak, Buhar ve kızgın su elde etmek amacıyla üretilmektedir. Su ve buhar elde etmenin dışında diğer sıvıların ısıtılması için de kullanılabilir. Kızgın yağın buharlaşma noktasının daha suya göre daha yüksek olması nedeniyle ultra yüksek ısı ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılmaktadır. Eşanjör kullanım değerlerinin dışında yağ sıcaklığında düşüş meydana geldiğinde yağ akışkanlık seviyesi yani vizkozitesi düşeceği için basın kaybı ve ısı kaybını beraberinde getirmektedir.

“DİKKAT; Kullanılan yağ türü ısı, basınç ve akışkanlığı doğrudan etkilediği için eşanjör kullanım değerlerine uygun yağ seçilmelidir.”

Kızgın yağ radyatörlerinin doğru kullanımı için akışı sağlayan motorlar devrede mutlaka yer almalıdır. Çünkü kalın moleküllere sahip yağ kullanımı ile doğru sonuç veren kızgın yağ radyatörleri, buharlaşma oranını minimumda tutarak sistemin doğru çalışmasını sağlamaktadır. Kalın yağı doğru oranda hareket ettirmek için dolaşım motorları sisteme dahil edilmelidir.