Spiral Kanatlı Serpantin

Spiral kanatlı serpantin çeşitleri farklı imalat yöntemleriyle üretilerek kullanıma sunulur. Her biri farklı ihtiyaçların karşılaması adında değişik özelliklere sahip olan spiral kanatlı serpantinlerin sınıflandırılmaları ise,

 • Standart punta kaynaklı serpantinler,
 • Sürekli kaynaklı serpantinler
 • Yüksek frekans kaynaklı serpantinler
 • G- finli borular
 • L- finli borular şeklindedir.

Standart Punta Kaynaklı Serpantinler

Bu tür serpantinler, müşteri talepleri doğrultusunda karbon çelik boru kullanılarak üretilir. DKP kanatlı serpantin imalatında elektro galvaniz veya sıcak daldırma galvaniz kaplama uygulanabilir. Bakır ve bakır alaşımlı serpantin çeşitlerine ise kalay ya da lehim kaplama yapılarak kullanıma hazır hale getirilir. Yapılan bu kaplamalar ısı transferini artırırken, oluşabilecek oksitlenmenin hızını da önemli derecede azaltır.

Sürekli Kaynaklı Serpantinler

Bu tip serpantinlerin imalatında boru ve kanadın birbirine tam olarak temas sağlaması için, MIG kaynak yöntemi kullanılır. MIG kaynak yönteminin uygulanabilmesi için kanat kalınlığı en az 1mm olması gereklidir. Boru ve kanadın birbirine kaynak vasıtasıyla birleştirilmiş olması, bu tür serpantinlerin punta kaynaklı serpantinlere oranla daha yüksek sıcaklıklarda kullanılmasına olanak sağlar.

Yüksek Frekans Kaynaklı Serpantinler

Spiral kanatlı serpantinler içerisindeki en özel imalat, yüksek frekans kaynaklı serpantindir. Bu tür serpantinlerin en önemli özelliği minimum 0,8 mm kanat kalınlığından başlaması ve bu özelliği sayesinde yüksek sıcaklıklara daha dayanıklı oluşudur. Boru ve kanat bölümüne yüksek frekansta elektrik enerjisi uygulanmakta, böylece boru ve kanadın ergimesi ve birbirine nüfuz etmesi sağlanmaktadır. Bu birleşme sonrasında oluşan tam temas, serpantinin ısı transferindeki yüksek sıcaklıklara ve mekanik etkilere dayanımını artırır. Böylece yüksek frekans kaynaklı serpantinlerin boru-kanat formu yüksek sıcaklıklarda ile formu bozulmadan işlevini sürdürür.

G-Finli Borular

Bu serpantin türünde fin mekanik olarak boru üzerinde oluşturulan bir yive gömülerek sarılmaktadır. En fazla 400 ° C sıcaklıklarda kullanılmalıdır. G-Finli borular Cr-Mo çelik, paslanmaz çelik, Karbon çelik bakır ve bakırı alaşımlı borular ve alüminyum fin malzemesi kullanılarak imal edilir.

L-Finli Borular

Maksimum çalışabildiği sıcaklık 150°C geçmemesi gereken L-finli borular, tüm boru cinsleri ile bakır ve fin malzemesi kullanımıyla üretilmektedir. L şeklindeki fin boru üzerine gerilerek sarılmış bir yapıdadır. Spiral Kanatlı Serpantin Çeşitleri Birbirinden farklı malzeme ve yapısal özelliklerle imal edilen spiral kanatlı serpantinler, hava, su deniz suyu, buhar, yağ, kızgın yağ ve kimyasal içeriğe sahip sıvıların akışkanlığına olanak sağlar. Bu tür ihtiyaçların karşılanması amacıyla üretilen spiral kanatlı serpantinler,

 • Paslanmaz kanatlı boş serpantin,
 • Rezistans üzeri, DKP- paslanmaz kanatlı serpantin
 • DKP kanatlı boş serpantin
 • Bakır borulu, bakır kanatlı serpantin
 • Karbon çelik dikiş ve çekme borulu DKP serpantin
 • Paslanmaz borulu, paslanmaz kanatlı serpantin
 • Karbon çelik dikişli ve çekme borulu, bakır kanatlı serpantinler
 • Bafon, pirinç gibi özel alaşımlı DKP- bakır kanatlı olarak imal edilen çeşitlere sahiptir.

Serpantinler genellikle kurutma makineleri hava ısıtma sistemleri, tekstil makineleri hava ısıtıcıları, klima santral hava ısıtıcıları, turbo şarj soğutucusu, hava soğutucusu, yağ soğutucusu ve su soğutucusu olarak kullanılmaktadır.