Denge Tankı

Denge kabı veya diğer tanımı ile denge tankı, tesisatta ortaya çıkan ısı farkının neden olabileceği gerilmelerin önüne geçen ve hidrolik dengeyi sağlayan bir sistemdir. Denge tankı sayesinde ısıl sıcaklık dengesi sağlanmakta, kazanın fazla çalışması veya erken yıpranması önlenmektedir. 

Gidiş-dönüş hatları üzerine monte edilen denge tankı, gidiş yönündeki su ile dönüş yönündeki suyun birbirine karışmasını engelleyen ve suyun sıcaklığının dengelenmesine yardımcı olan bir tasarımdadır. Kısaca sıcaklık farkını minimize etmek için kullanılan bir tesisat malzemesi denilebilir.

Denge Tankı Çalışma Prensibi

Tesisattaki sıcak su gerekli yerlerde ısı transferi yapar ve sonrasında soğur. Geri dönüşte ısı kaynağından gelen sıcak su ile karışarak soğuk olan tesisat suyu bir miktar ısınır. Böylece termal gerilmeler azalır ve kazanın ömrü artar. Farklı kapasitelere sahip ısı kazanlarının çalışması sonucu ortaya çıkan sıcaklık, basınç ve debi farkının dengelenmesini de sağlayan denge tankı TS-EN 13445-3 standartları kapsamında boyutlandırılır. Boyutlandırmada tesisat iletimi ve gidiş-dönüş arasındaki basınç düşümü yaşanmayacak şekilde boyutlandırma yapılır. Hesaplamalarda anma suyu miktarı ortalama 0,2 m / s su hızı baz alınarak yapılır. Kazandan çıkan suyun sıcaklığı denge kabının en üst kısmından ölçülür. Çıkış suyunun sıcaklığını ölçmek için denge tankın üstüne 1 / 2” manşon kaynatılır. 

Tank yüzeyi TS EN ISO 12944-5 standardına uygun su bazlı endüstriyel boyalı olan denge tankı, standart ölçüler yanında özel ölçülerde de üretilebilen sistemlerdir.

Denge Tankı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Denge tankı seçimi ergonomik ve güvenli bir kullanım için son derece önemlidir. Denge tankı seçiminde dikkat edilmesi gereken konular şunlardır;

 • Denge tankı kazan kapasitesine uygun olmalıdır
 • Düşük basınca neden olmayacak denge tankı tercih edilmelidir
 • Denge tankı üzerinde ısı ölçmeye yarayan termometre olmalıdır
 • Güvenilir ve işinin ehli bir tedarikçiden satın alınmalıdır
 • Isıtma suyu ve debi yeterli genişlikte ve kapasitede olmalıdır
 • Primer pompa tesisat ve kazan direncini kıracak şekilde seçilmelidir
 • Drenaj vanası kullanımı son derece önemlidir
 • Maksimum çalışma sıcaklığının belli olduğu bir denge tankı seçilmelidir
 • Denge tankı amacına uygun tasarımda olmalıdır
 • Güvenilirliğini ispatlamış ve ürünü arkasında duran tedarikçilerle çalışmak önemlidir
 • Kullanılacak alana uygun boyut ve ebatlarda olmalıdır
 • Hava ve tortu ayırıcı özelliği bulunan denge tankı tercih edilebilir

Denge tankı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar dikkate alınmadığı takdirde tesisat verimli çalışmayabilir ve hava kabarcıkları oluşabilir.

Denge Tankı Nasıl Özelliklere Sahip Olmalı?

Perfore türbülans plakası filtreli ve kapasitesi 20,000 lt ye kadar arttırılabilen kaliteli ve güvenilir denge tankı çeşitlerimizle firmamız her zaman hizmetinize hazırdır. Müşteriye özel farklı ölçülerde ürettiğimiz denge tankları elektrostatik toz boyalı veya su bazlı endüstriyel boyalı yüzeye sahiptir. Bu özelliği ile korozyona ve paslanmaya karşı dayanıklı olup uzun yıllar sorunsuz kullanılabilir.

Kapasiteleri ihtiyaca göre ayarlanabilen denge tankı kapasiteye uygun olmalı, flanşlı, dişli veya kaynak ağızlı olmalıdır. Denge tanklarımızın üzerinde termometre bulunmakta olup her an ısı ölçümü yapılabilir. Hava atmaya yarayan aparat ve boşaltma musluğu ile sorunsuz bir kullanıma sahip olan denge tanklarımızda pompa sistemleri de mevcuttur.

İsteğe bağlı tortu ayracı da bulunan ürünlerimiz, maliyetlerden büyük tasarruf sağlayan tam bir fiyat performans ürünleridir. 

Denge Tankı Kullanım Alanları

Denge tankı veya diğer adı ile denge kabı oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Hidrolik dengeleme ve kazan sistemlerinin bulunduğu alanlarda, kalorifer sistemlerinde, kaskat kazan sistemleri, ısıtma sistemleri ve kombilerin ısı dengelemesinde kullanılmaktadır. 

Isıtma sistemlerinde dönüş hattındaki kalorifer suyunun direkt ısıtma cihazına girmesi termal gerilmelere neden olmakta, bu durumun kazan veya kombiye zarar vermesini engellemek için denge tankı kullanılmaktadır. İhtiyaca özel farklı kapasitelerde denge tankı üretimi için firmamızla iletişime geçebilir, kaliteli ve yüksek performanslı denge tanklarını en ekonomik fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar