Serpantin, Serpantin İmalatı

Serpantin imalatı, ısıtma ve soğutma sistemleri için kullanılan rezistanslardır. Serpantin içinden geçen ısıtıcı, soğutucu gaz veya sıvı aracılığı ile rezistans etkisi göstermektedir.

Serpantin ve Serpantin Taşı (Yılan Taşı)

Isıtıcı sistemlerde kullanılan serpantin araması ile sıklıkla karıştırılan koyu renkli mineral olan serpantin taşları ısıtıcı sistemlerde kullanılan bir mineral ya da metal değildir. Serpantin taşları, tespih imalatı için kullanılır.

Amerika ve Kaliforniya başta olmak üzere Amerika kıtasında yaygın olarak bulunan serpantin minerali, sahip olduğu yeşilimsi koyuluğu ile tanınmaktadır. Sahip olduğu yağlı ve mumsu yapısı ile yılan kayası olarak da bilinmektedir.

(Serpantinus) Latinceden dünyaya yayılmış olsa da İtalya, Norveç, Yeni Zelanda, Burma ve Kanada da sıklıkla görülmektedir. Serpantin mineralinin ısı değişimlerine karşı dirençli olması, ürünü zaman zaman yalıtım sistemlerinde de tercih sebebi kılmış olsa da ağırlıklı olarak takı sektöründe tercih edilmektedir.

Türkiye de serpantin minerali iç Anadolu bölgesinde bulunabilen bir mineraldir. Sertlik oranı 2.5 ile 4.0 arasında değişmektedir. Çıkarıldığı toprakta bir daha bitki oluşumu gerçekleşmez.

“Firmamızda serpantin taşlarının işlenmesine ya da ısıtma sistemlerinde kullanılmasına yönelik herhangi bir çalışma yapılmamaktadır.”

Serpantin Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Serpantin Seçimi, genel manada iki ana başlık altında toplanmaktadır. Bu başlıklardan ısıtma ve soğutma sistemleridir.

Isıtma sistemleri; Paslanmaz çelik boru ve SRM Çelik borular olmak üzere ağır metaller, Bakır ve bafon borular olarak yine alt guruplarla imal edilmektedir.

Sıklıkla kullanılan ürünler 21.3 x 2.7 SRM çelik borulardır. Bu borular özellikle buhar serpantini imalatı için önemli yer kaplar. İmalatları bakımı ile teste tabi tutulan ürünler 16 Bar basınç altında 2-3 yıl arasında sorunsuz çalışmaktadır. Serpantin imalat borusu tedarik eden firmamız Çayırova boru ve Borusan boru şirketlerinin imalatlarını kullanmaktadır.

Son dönemde yeni üretim tekniklerinden birine dönüşen Doğalgaz borusu ile serpantin imalatı da yine firmamız tarafından yapılmakta ve müşteri talepleri doğrultusunda yine tedarikçi firmalarımızdan talep edilmektedir.

Buhar ve kızgın yağ ve Kızgın su geçişinde ekonomik imalat talep eden müşterilerimiz için SRM Çelik borular ideal çözümler sunar. Fakat SRM Çelik boruların kullanım aralıkları en iyi koşullar altında 4-5 Yıl arasında değişebilir.

Paslanmaz Çelik Serpantin Borusu; Serpantin imalatında daha uzun ömürlü kullanım ve ısı alışverişi olanağı sunan paslanmaz çelikler serpantin imalatının sık talep görmeyen fakat talep görmeyi hak eden ürünleridir.

Sık talep görmemeleri daha çok ürünlerin EURO ve Dolar üzerinden satılması ve bu nedenle sürekli fiyatlarının değişmesidir. Ayrıca paslanmaz boru artıkları hem hurda olarak talep görmez hem de temini biraz daha zorlayıcıdır.

Fakat firmamız hiçbir sorumluluktan kaçmamakta ve müşterilerinin tam istediği ürünü mümkün olan en üst seviye kalite ile sunmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle projelerinizde paslanmaz çeliğin kullanılması gerekiyorsa bizimle iletişim kurmanız minimum %10-20 arasında avantaj elde etmenizi sağlayacaktır.

Özelliklerine Göre Serpantin Seçimi Nasıl Yapılır?

Serpantin Seçimi yaparken ürünün kullanım özellikleri belirleyici olur. Özellikle bir katran kazanının altında kullanılacak serpantini ele alarak örneklersek, kazanın yılın 11/5 ayı dolu olacağı ve sadece 15-20 gün boş kalacağı göz önünde bulundurulmalı ve kesinlikle paslanmaz çelik kullanılmalıdır.

Fakat bir başka sistemde ısınan malzeme sürekli sirkülasyon halindeyse bu tesislerde SRM Çelik borular kullanılabilir. Beklenmeyen bir koşulda müdahale kolay ve uygun maliyetli olacaktır.

“Gıda sektörü ve uzun süre aralıksız çalışmanın beklendiği işletmelerde paslanmaz ürünlerin tercih edilmesini gerektiğini söylemek yanlış olmaz.”

Tüm Serpantin Çeşitlerimize Buradan Ulaşabilirsiniz

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar