Yağ Radyatörü

Yağ radyatörü, motorlu taşıtlarda bulunan motor ve şanzımanın düzgün çalışabilmesi için gerekli olan yağı soğutması için tasarlanmıştır.

Motor ve şanzıman aksamlarının düzenli olarak yağlanması gerekir. Bu yağlama sayesinde, hareketli mekanik parçaların sürtünmeleri en aza indirilir ve soğutularak en iyi durumda tutulur. Motor ve şanzıman yağları yüksek sıcaklıklara dayanım sağlayacak şekilde üretilir. Bu sıcaklıkların aşılması durumunda, yağın özelliği kaybolur ve etkinliği büyük ölçüde azalır. Bu durum hareketli mekanik parçaların istenen düzeyde yağlanamamasına neden olur. Yağı en uygun sıcaklık aralığında tutmak adına, yağın pompalandığı sistemin içerisine bir yağ radyatörü yerleştirilir.

Yağ radyatörü her motorda bulunmamasının yanı sıra yüksek performanslı otomobiller, SUV, ağır vasıta ve yarış arabaları motorlarında standart donanım olarak kendisine yer bulmuştur. İsteğe bağlı olarak da sonradan kolaylıkla sisteme dâhil edilebilir. Özellikle çok sıcak iklimlerde araç motoru için büyük önem taşır. Bazı araçlarda ise hem motor yağ radyatörü hem de otomatik şanzıman yağ radyatörü olmak üzere iki adet bulunabilir.

Yağ Radyatörü Ne işe Yarar?

Yağ radyatörleri, motorun soğutma sisteminin başlangıcına eklenen küçük radyatörlerdir. Görevi ise içinden geçmekte olan aşırı sıcak yağı soğutmaktır. Motorda bulunan hareketli parçaların içinden ya da çevresinden geçen yağ, bu parçaların sıcaklıklarını emerek kendisine aktarır. Bu işlem sırasında yağda aşırı bir ısınma meydana gelir ve yağ radyatörüne pompalanır. Hava ya da motorun soğutma suyu kullanılarak yağın tekrar normal sıcaklık değerlerine ulaşması sağlanır. Motor çalıştığı sürece bu döngü devam eder. Bu sayede yağın ve motorun ömründe uzama meydana gelir. Yağ radyatörünün dezavantaj denilebilecek tek yönü, yağ değişimlerinde radyatör ve kanallarını doldurmak için daha fazla yağa ihtiyaç duyulmasıdır. 

Yağ Radyatörü Arıza Durumları

Yağ radyatörü çoğunlukla arıza sorunları yaratmaz. Çünkü aracın rutin yağ ve filtre bakımları zamanında yapılırsa, motorun ömrü ya da diğer ana mekanik bileşenlerin süresince dayanabilecek bir yapıda tasarlanmıştır. Bunun yanında zamanında yapılan bakımlara rağmen bazı durumlarda yağ radyatöründe arızalarla karşılaşılabilir. Yağ radyatörü arızasına işaret eden birçok belirti vardır. Fakat bu belirtiler bazen başka sorunlardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle yağ radyatörünün arızalı olduğundan emin olunması adına görsel olarak sık sık denetlenmesi gerekir. Yağ radyatörlerinin en önemli arıza belirtisi, radyatörün ve radyatöre bağlantılı boruların fiziksel olarak bozulmasıdır.

Yağ Radyatöründen Yağ Sızıntısı

Yağ soğutma sisteminin önemli bileşenlerinden biri yağ soğutucu adaptör adı verilen elemandır. Bir adaptör yağ hatlarını radyatöre bağlarken, diğer bir adaptör soğutulmuş yağın tekrar yağ karteline iletimini sağlar. Adaptörlerin içinde conta ya da kauçuk malzemeden o-ringler yer alır. Adaptörün bir şekilde bu işlemleri gerçekleştirememesi, yağ sızıntısına neden olur. Sızıntı olup olmadığını anlamak için aracın bulunduğu zemin kontrol edilmelidir. Sızıntı olduğunun fark edilmesi halinde en kısa sürede neden kaynaklandığı tespit edilmeli ve gerekli onarım yapılmalıdır. Gerekli onarımın yapılmaması halinde, yağ sızıntısından dolayı motor yağlama yetisini kaybeder ve bunun sonucunda yüksek bir sıcaklık meydana gelir. Bu yüksek sıcaklık da motordaki hareketli parçaların sürtünmeden kaynaklı aşınmalarına ve kırılmalarına neden olabilir.

Yağ Radyatöründen Antifriz Sızıntısı

Bazı yağ radyatörleri yağı soğutma adına motor soğutma suyunu yani antifrizini kullanır. Bu soğutma sıvısı, kanallardan ya da peteklerden akar ancak yağ ile teması yoktur. Yağ radyatörü arızalandığında antifriz kaçakları görülebilir. Tıpkı yağ sızıntısında olduğu gibi en belirgin arıza belirtisi aracın alt zemininde oluşan akıntıdır. Daha yüksek miktarlarda sızıntı varsa aracın kaputundan çıkan buhar görülebilir. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde de en kısa sürede gerekli onarım için yetkili servise müracaat edilmelidir. Aksi takdirde sıvı kaybının sonucu olarak motorda aşırı derecede ısınma meydana gelecek ve bu da motora zarar verecektir.

Yağ Radyatörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Genel itibariyle yağ radyatöründe arızayı işaret eden birçok etmen vardır. Ancak bunlardan birçoğu başka aksamlardan da kaynaklanabilir. Yüksek ihtimalle yağ radyatörü arızasını gösteren işaretler şunlardır;

  • Motor kontrol uyarı lambasının yanması
  • Yağ basınç uyarı lambasının yanması
  • Motor performansında düşüşler yaşanması ( özellikle ani hızlanmalar sırasında )
  • Motor hararetinin normalin üzerinde olması
  • Motorun titreme, tekleme ve stop etme gibi problemler göstermesi
  • Motorun aşırı gürültülü çalışması
  • Egzozdan yoğun bir duman çıkmasıdır.
Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar