Soğutucu Serpantin Nedir?

“Soğutucu serpantin” ya da diğer adı ile “evaporatörler”, soğutma sistemindeki soğuk akışkanın buharlaşıp gaz olarak maddeden çekilmesini sağlayan bölümüdür. Sistemin genel amacı soğutma yapmak olduğu için evaporatörler de bu amaca hizmet eder.

Soğutucu Serpantin Çeşitleri

Kullanıcı ihtiyaçlarına göre birçok soğutucu serpantin çeşidi bulunuyor. En çok tercih edilen serpantin modeli Vantilatörlü (Fanlı) serpantindir. Plakalı ve borulu serpantin modelleri ise ihtiyaca göre seri veya paralel monte edilmekte, plakalar ortama göre farlı şekillerde konumlandırılmaktadır. Plakalı tip soğutucu serpantin, dondurulmuş gıdaların muhafaza edildiği yerlerde, soğutmalı kamyonlarda ve gemi depolarında kullanılır.

Temelde soğutucu serpantinler 3 ana grupta incelenir. Bunlar;

 • Çıplak borulu Serpantin
 • Kanatlı borulu Serpantin
 • Plaka kanatçık borulu soğutucu serpantinlerdir.

Kullanım alanlarına göre çeşitleri ise şöyledir;

 • Standart tip soğutucu serpantin
 • Kabin tipi soğutucu serpantin
 • Çift üflemeli soğutucu serpantin
 • Çok düşük hızlı soğutucu serpantin
 • Endüstriyel soğutucu serpantin
 • Şok dondurucu soğutucu serpantin
Spiral Kanatlı Serpantin Örneği 

Soğutucu Serpantin Kullanım Alanları

Birçok sanayi ve endüstri dalında kullanılan soğutucu serpantin, soğutma sistemlerinde kullanılan bir çeşit buharlaştırıcıdır. 

Her soğutucu serpantin modelinin kendine has bir kullanım alanı ve uygulama yöntemi vardır. Çıplak borulu olanlar bakır boru soğutucu serpantin olup küçük evaporatörlerdir. Hava ya da bir sıvının soğutulmasında kullanılır. 

Kanatlı borulu soğutucu serpantinlerde boruların üzerinde kanatlar sarılıdır. Boru malzemesi bakır, alüminyum, paslanmaz çelik veya karbon çelik olabilir. Kanatlar da aynı şekilde bakır, alüminyum, paslanmaz çelik veya karbon çelikten olabilir. Klima santral bataryaları başta olmak üzere proses kurutma ve çamaşır kurutma makinelerinde kullanılmaktadır.

Plakalı kanatçık borulu serpantin ise, seri üretim yapılan yerlerde tercih edilmektedir. Düşük sıcaklıktaki depolarda grup veya kümeler halinde de kullanılır. Hava soğutmak için tercih edilen soğutucu serpantin çeşididir.

Hava soğutmalı soğutucu serpantinler;

Hava hızı 1-1,5 m/sn olan alçak hızlı soğutucular

Hava hızı 2,5-4 m/sn olan orta hızlı soğutucular

Hava hızı 4-10 m/sn olan yüksek hızlı soğutuculardır.

Su soğutmalı soğutucu serpantinler;

Buz pisti, bu yapıcı cihazlar, gıda sanayi ve bina soğutmasında kullanılmaktadır.

 • Hava soğutmalı su soğutucu
 • Su soğutmalı su soğutucu
 • Kondensersiz tip su soğutucu çeşitleri bulunur.

Hava soğutmalı olan su soğutma grubu, dış ortamlar için uygun olup klimalarda ve endüstriyel amaçlı soğuk su üreten cihazlarda kullanılır. Su soğutmalı soğutma grubu, kapasitesi yüksek cihazlar olup iç ortamlarda çalışır. Özellikle ses seviyesinin dikkate alındığı mekânlarda kullanılmaktadır. Kondensersiz tip su soğutma grubu ise kondenseri soğutma grubundan bağımsız olan chillerde kullanılır.

 

Ovalama Serpnatin Örneği

Soğutucu Serpantin Çalışma Prensibi

Hava ve suyun soğutma etkisinin birlikte uygulandığı ve soğutma etkisinden birlikte faydalanıldığı soğutucu serpantinler, iklimlendirme ve soğutma sistemlerinde soğutulan ortama yerleştirilir. Doymuş sıvı buhar karışımı olan soğutucu akışkan, ısı çekerek en az doymuş veya kızgın buhar şeklinde çıkar. 

Yani soğutucu akışkan buharlaşarak soğutulmak istenen ortamdan ısının çekilmesini ve ortamın soğumasını sağlar. Soğutucu akışkan buharlaşma basıncındadır ve ortamdan ısıyı çekere buharlaşır. Böylece ortam soğur. Kısaca soğutmanın yapıldığı kısımdır. 

Sıvı buhar karışımındaki soğutucu akışkan genleşme valfinden geçip soğutucu serpantine girer. Soğutucu serpantin yüzeyinde ısı bırakır ve soğumuş hava ortamdan ve ortamdaki nesnelerden ısıyı çekerek soğutma işlemini gerçekleştirir. Soğutma işlemi tamamlandığında soğutucu akışkan buhar haline dönüşür. Emme hattına ve oradan da tekrar bu döngüye katılmak üzere kompresöre yönelir.

Soğutucu serpantin bir ısı değiştiricisi olup ısıl hesaplamalar da ısı değiştirici prensipleri ile yapılmaktadır.

Tüm Serpantin Çeşitlerimize Buradan Ulaşabilirsiniz

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar