Aparey Çeşitleri

Aparey, su ya da buhar yardımı ile mekânların sıcak hava ihtiyacını karşılamak için kullanılan cihazlardır. Sahip oldukları avantajlar ve özellikler bakımından atölye, spor salonu, fabrika, garaj gibi pek çok farklı kullanım alanı vardır. Başlıca avantajları arasında ekonomik ve kullanımı pratik olması sayılabilir. 

Diğer ısıtma sistemlerinin yetersiz kaldığı geniş alanlarda oldukça etkili bir performansları vardır. Duvar tipi ve tavan tipi olmak üzere iki farklı aparey imalatı yapılabilir. Fabrika gibi yüksek tavanlı ve geniş hacimli mekânlarda üfleme mesafesi daha uzun olan duvar tipi aparey kullanılırken, toplantı salonu gibi sessizliğin önemli olduğu yerlerde tavan ipi aparey tercih edilmektedir. Bununla birlikte farklı kapasitelerde üretilen apareylerin ısıtma gücüne göre de kullanımı tercih edilebilir. 

Ürün türleri, ısıtılacak yerin farklı büyüklüklerde olabileceği ve kullanıcının buhar, sıcak su, kızgın yağ ya da kızgın su gibi değişik sistemlerle de kullanabileceği düşünülerek belirlenmiş ve 6.000 Kcal/h ile 50.000 Kcal/h arasında değişkenlik gösteren farklı seçenekler sunulmuştur. Apareylerin doğalgazlı, elektrikli ve fanlı modelleri bulunmaktadır.

Aparey İmalatı Nasıl Yapılır?

Aparey modelleri çeşitlerine göre farklı üretim özelliklerine v standartlarına sahiptir. Apareyi oluşturan parçalar genel olarak şöyle sıralanabilir;

  • Elektrik Panosu
  • Kapak
  • Kazan
  • Baca
  • Arka Fan
  • Brülör
  • Sıcak Hava Çıkışı

Aparey Çeşitleri Nelerdir?

Apareyler kendi içerisinde aşağıdaki çeşitlere ayrılmaktadır;

  • Sıcak Hava Apareyleri (Fanlı ve Doğalgazlı)
  • Elektrikli Aparey
  • Soğuk Hava Apareyi

Sıcak Hava Apareyleri

Büyük alanlarda ve ses faktörünün çok önemli olmadığı alanların ısıtılmasında kullanılan sıcak hava apareyleri, avantajlarının yanında bazı dezavantajlarda barındırmaktadır. Galvaniz sac ve özel tasarlanmış olan kapakların birleşiminden oluşur. Yatırım ve işletim olarak uygun cihazlardır. Bununla beraber kurulumu ve bakımı kolaydır ancak kullanılacağı yere göre tavan yüksekliği dikkate alınarak seçim yapılmalıdır.

Seçim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Binaların sağlık ve güvenlik önlemlerine ilişkin belirlenen hususların başında ortam sıcaklığı gelir. Ortam sıcaklığı, çalışanların harcadığı enerji ve çalışma şekline göre onları rahatsız etmeyecek seviyede ayarlanmalı, kaza riski oluşturmayacak şekilde yerleştirilip onarım ve bakımları yapılmalıdır. Yapılan işin kalite ve niteliğine göre çalışanlar fazla sıcak ya da soğuktan bu araçlar sayesinde korunur.

Sıcak hava apareyi seçimi yapılırken su giriş-çıkışları sıcaklıkları akışkan, buhar basıncıysa hava sıcaklığı ve ısıtma kapasitesine dikkat edilmelidir. Mekân yüksekliğine göre aksiyel fanlı ya da santrifüj fanlı olup olmayacağına karar verilir. Bazı sıcak hava apareylerinde bulunan fan seyrek kanatlıdır ve çekilen havayı ileri fırlatma performansı yüksektir. Üfleme mesafesi uzun olduğundan mekân yüksekliği 4 metreden fazla olan ortamlar için idealdir.

Bazı sıcak hava apareylerindeyse aksiyel fan bulunmaktadır. Oldukça sessiz çalışan bu fan tipi koruma kafesi olduğu için tam güvenlik sağlar. Tavan yüksekliği 4 metre altında olan mekânlarda tercih edilmektedir.

Elektrik rezistansı olan apareylerse ortamda buhar hattı ya da sıcak su yoksa tercih edilmektedir.

Fanlı Sıcak Hava Apareyi

Su miktarını ayarlamak için kontrol vanaları ve hava akımını ayarlamak için hava klapeleri kullanılır. Döşeme apareylerde hava akışı önemli olduğu için aparey perdesinin üzerinin kapanmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Fanlı apareylerde hava akışını sağlamak amacıyla fanlar kullanılır. Fan tarafından filtreden geçen hava, ısıtıcı borulardan geçerek ortama üflenir. Bu tür apareylerde ısıtıcı borular üstte, fan alttadır. Kapasitelerine oranla kapladığı alan az olan ve hızlı ısıtma özelliği bulunan fanlı apareyler, geniş hacimli alanların ısıtılmasında kullanılır. Filtreleri çabuk kirlenip tıkandığı için tozlu ortamlarda kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Doğalgazlı Sıcak Hava Apareyi

Isıtma ya da sıcak hava akımına ihtiyaç duyulan toplantı salonu, spor salonu, sera gibi geniş hacimli alanları ısıtmak için kullanılır. Özellikle boya, tekstil, gıda sektörü kurutma işlemleri, atölyeler, çiftlikler gibi alanlarda ihtiyaç duyulan sıcak ve kuru havanın üretilmesini sağlar. Sadece sıvı yakıtla çalışır. Montajı kolay, kullanımı pratik ve maliyeti düşüktür. 7 farklı emniyet sistemi sayesinde güvenlidir. 

Tek parça gövdeye sahiptir ve cam elyafla izole edilmiştir. Radyal fan sayesinde sıcak hava düzenli olarak bulunduğu yere verilirken oldukça sessiz çalışır. İhtiyaç duyulan ısı mekân içinden direkt olarak karşılandığı için verim düşmez. Tavana ya da duvara monte edildiği için çalışma alanını işgal etmez. 

En verimli sıcak hava apareyi olarak kabul edilen doğalgazlı sıcak hava apareyleri, alüminyum çelikten ısı değiştiriciye sahip olduğundan uzun ömürlüdür ve bakım ve işletim masrafları son derece düşüktür.

Elektrikli Aparey

Tavan yüksekliği 3 metreye kadar olan alanlarda kullanılmaktadır. Geniş alanlarda ısıtma ve soğutma ihtiyacını karşılamak için kullanılır. Elektriğe bağlanıp direkt çalışma özelliğiyle her mekânda kullanılmaktadır. Oksijen tüketimi sıfırdır. Koku ya da nem yapmaz. Hafif yapısı sayesinde taşınabilir, duvara ya da tavana monte edilebilir özelliktedir ve kurulum için ön hazırlık gerekmez.

Soğuk Hava Apareyi

Ekonomik soğutma sistemlerinden biri olup fabrika ve hangarlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüketicilerin ihtiyaçlarına göre farklı çözümler sunar ve farklı büyüklüklerde üretilebilir. Tavan ve duvar montajına uygun modelleri vardır. Yüksek atış mesafesine sahip olduğundan homojen hava dağılımı sağlar. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu son teknoloji cihazlar ekonomik ve uzun ömürlüdür.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar