Boru Isıtıcılar

Borulu Isıtıcılarda sıvı ısıtıcı ya da açık ısıtıcı bulunmaktadır. Direnç durumu göz önüne alınarak farklı özelliklere sahip olacak şekilde imal edilebilir. Isıtıcı (Rezistans) türü içerisinde en yaygın tercih edilen ürünlerdir. 

Boru ısıtıcıların görevi, elektrik direncini çok yüksek sıcaklıklara dönüştürmektir. Gündelik hayatın her alanında yoğun olarak kullanılır. İlk etapta basit araçlar olarak karşımıza çıkan boru ısıtıcılar, yerine getirdikleri önemli fonksiyonlarla oldukça önemli ürünlerdir. 

Kullanıldıkları cihazların bünyesinde ısıtmayı sağlamaktadır. Bulaşık makinesi, tost makinesi, sauna sobası gibi birçok sistemde aktif olarak kullanılır. Birçok yeni nesil cihaz içerisinde de yer alan boru ısıtıcı modelleri uzun yıllar bakım gerektirmeden işlevsel bir şekilde kullanılabilir. 

Boru Isıtıcı Kullanım Alanları Nelerdir?

Boru ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürmek amacı ile kullanılır. Isıtıcı özelliğine sahip olan her cihazın içinde kullanılabilmektedir. Farklı ölçü ve şekillerde imal edilebildiği için farklı sektörlerde faaliyet gösteren cihazlara özel tasarlanabilir. 

Boru ısıtıcılar su, yağ, krozif sıvılar ya da kimyasallar ile ısıtmada kullanılır. Çeşitli metallerin ısıtılmasında ya da birçok endüstriyel alanda kullanılan ısıtıcılardır. Tren yollarında makasların ısıtılması amacıyla ya da endüstriyel alanlarda yağ ısıtma gibi amaçlarla kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra fırınlarda kuru hava ısıtıcısı olarak da oldukça işlevsel çözümler sunar. 

Bu ısıtıcılar kahve makinesi, bulaşık makinesi, fırın, fritöz, tost makinesi, ızgara, çay, çamaşır makinesi ve sauna sobası gibi gündelik hayatta hemen herkesin kullandığı cihazlarda da kendisine yer edinmiştir. 

Boru Isıtıcı Ne İşe Yarar?

Boru ısıtıcılar hayatın her alanında karşımıza çıkan ürünlerdir. Bu ürünler birçok cihaz ve makine içerisinde kullanılmaktadır. Temel görevi ise elektrik enerjisini dönüştürüp ısı enerjisi elde etmektir. İmalatında paslanmaz çelik, çelik, CrNi, bakır ya da titanyum gibi alaşımlar kullanılır. Dâhil edildiği ısıtıcıyı fiziksel stresten korumak için güçlü bir dış kılıf kullanılır. 

Isıtıcı üzerinden geçen elektrik akımı, karşılaştığı direnç sayesinde rezistansı ısıtır. Bunun sonucunda bulunduğu ortamda bir enerji açığa çıkar. Sıvı ortamlarda ve kuru ortamlarda kullanılabilecek şekilde iki farklı tipte üretilmektedir.

Müşteri isteği doğrultusunda farklı şekillerde ve boyutlarda imal edilebilir. Boru tipi ısıtıcılar, tüm ısıtma elemanlarının temeli olarak kabul edilebilir.  Çok yönlü ısıtma çözümleri sağlayan boru ısıtıcılar, ısıtma sistemlerinin vazgeçilmez elemanı olmuştur. 

Boru Isıtıcı Nasıl Seçilir?

Boru ısıtıcı bir akımın direnç ile karşılaşması sayesinde ısı üreten sistemlerdir.  Isı direnci ortam sıcaklık değerinin üzerinde bir sıcaklığa gelir. Direnç bozulmadan ortaya çıkan sıcaklığın korunabilmesi adına gerekli korumayı sağlar.   Boru ısıtıcı seçiminde şu noktalara dikkat edilmesi gerekir; 

  • Rezistans ve direnç tarafından dağıtımı yapılması istenen watt gücü belirlenmelidir
  • İzin verilen sıcaklık, montaj şartları, devre koşulları ve volt gücü dikkate alınarak en uygun fiziksel boyut oluşturulmalı ve bu boyutlar çerçevesinde tasarım yapılmalıdır 
  • Kullanılacağı alandaki İhtiyaç doğrultusunda en uygun ünitenin seçimi yapılmalıdır 

Uygun rezistans ve direnç seçtikten sonra rezistansın monte edilme şekli de boru ısıtıcı seçiminde önemlidir.  Seçim yaparken kullanılacak sektör, mekân, malzeme yapısı, beklenen en yüksek sıcaklık, dayanıklılık derecesi ve kullanılacak eşyanın türü dikkate alınmalıdır. Bunun yanı sıra rezistansın gücü, kalitesi, uzun ömürlü olması, kullanım amacına uygunluğu ve güvenlik standardizasyonu da dikkate alınmalıdır. Tüm bu parametreler ışığında istenilen tipte bir boru ısıtıcı imal edilebilir ve faaliyet göstermesi istenen alanda rahatlıkla kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar