Turbofin

Turbofin, ısıtma sistemlerinin performansını ve verimliliğini arttırmada önemli bir boru çeşididir. Düşük maliyetli ve efektif tasarımlı olan turbofin, ovalama kanatlı serpantinler geliştirilerek üretilmiştir. Kanat kesimleri arttırılarak hava türbülansını ve böylece ısı transferini arttırmak amaçlanmıştır. İyileştirilmiş ısı transfer özelliği ile yüksek performanslıdır. Kendinden kanatlı ve kendinden türbülatörlü yani finli alüminyum çekme borular olarak kullanım alanı oldukça geniştir.

Geliştirilmiş ısı transfer özelliğinde olan turbofin, boru boyunca helisel akışın olduğu borulardır. Helisel akış, boru içindeki türbülatör ve burkulma açısı ve borunun dalgalı kanat yapısı sayesinde elde edilir. Turbofin borular, atık baca gazı ekonomizerlerinde kullanılmak amacı ile tasarlanmıştır.

Turbofin Özellikleri

 • Maksimum çalışma sıcaklığı 285° C’dir
 • Atmosferik korozyona dayanımı mükemmeldir
 • Mekanik dayanım çok iyidir
 • FIN malzemelerinde Alüminyum kullanılır
 • TÜP malzemelerinde sınırlama yoktur
 • Uzun ömürlü ve dayanıklıdır
 • Kaliteli olup yüksek standartlardadır
 • Kanat türbülatörleri nedeni ile temizliği zordur
 • Kirlilik faktörü yoğun olan akışkanlar için uygun değildir
 • Kanatlar boru yüzeyine baskı ile içe preslenmiştir
 • Termal tasarım ve boyutlandırma özel hesaplamalarla yapılır
 • Müşteri talepleri doğrultusunda farklı ölçülerde üretilir
 • İçten ve dıştan kanatlı boru tipidir
 • CFD ortamın ve fabrika test ortamında tüm testlerden geçirilir.

Enerji kıymetinin giderek arttığı günümüzde, turbofin borular ısıtma sistemlerinde enerjinin yüksek verimlilikte kullanılmasını sağlıyor. Enerji kazanımının minimum maliyetle sağlandığı sistemler olarak birçok sektörde kullanılıyor. 

Turbofin İmalatı

Boru çapı, boru uzunluğu, kanatlar arası mesafe ve kanat kalınlığı hesaplamalar sonrası belirlenen turbofin borular Alüminyum çekme borulardır. Ovalama kanatlı serpantinlerin geliştirilmiş halidir. Boru yüzeyindeki kanatların birbirine göre durumu, iki kanat arasındaki mesafenin kanat dibi çapına olan oranı alınarak belirlenir. Akışkanın boru içindeki akışı, yüzeylerdeki termal tabakaların birbiri ile etkileşimine bağlıdır. Alüminyum malzeme kullanılarak üretilen turbofin boru, en uygun malzeme ve tasarımda olup korozyona karşı dayanıklıdır. Son derece verimli bir ısı değişimi sağladığından yatırım maliyetleri ve işletme maliyetlerini düşürür.

En zor koşullarda bile üst düzey ürün güvenliği sunan turbofin borular, alüminyum kanatlı olup hafif kirlenmenin olduğu akışkanlı sistemler için idealdir. Galvaniz çelik borulu çeşitleri de olan tubofin borular kullanıldığı malzemeye göre dayanımı ve ömrü uzun ürünlerdir. Şiddetli mekaniksel etkilere karşı yüksek dayanım gücünde olan turbofin borular uzun yıllar sorunsuz kullanılır. 

Turbofin Kullanım Alanları

Atık baca gazı ekonomizerlerinde kullanılmak amacı ile tasarlanan turbofin, özellikle endüstriyel kazanlarda enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkarıyor. Kazanlar, yakıtın kimyasal enerjisini ısı enerjisi şeklinde açığa çıkaran sistemlerdir. İhtiyaca göre farklı türleri olan kazanlarda kullanılan turbofin borular, iyileştirilmiş ısı transfer özelliği ile atık baca gazı ekonomizerlerinin olmazsa olmazıdır. Kazan verimliliğini arttıran faktörler arasında önemli bir yere sahiptir. 

Ekonomizer sistemlerinde bacadan atılan atık ısının geri kazanılmasını sağlayan turbofin, kazan ve sistem verimini yükseltir. Isı, buhar ya da güç üretimi tesislerinde kazandan çıkan ve bacaya verilen duman gazlarındaki ısının geri kazanılmasında etkilidir. Atık baca gazı ısısının geri kazanılması ile işletmelerin kullanım suyu ısıtılır. Ekonomizer boru denildiğinde ilk akla gelen boru çeşidi turbofin olup müşteri taleplerine göre farklı ölçülerde ve özelliklerde üretilir. Yoğuşmalı ve yoğuşmasız olarak iki grupta incelenen ekonomizerler, yakıt cinsine göre farklı oranlarda tasarruf sağlar. Daha az yakıt kullanarak kazandan daha fazla üretim sağlanabilir. Ekonomizerde kullanılan turbofin borular, duman gazındaki ısıyı transfer eden borular olup ısı mükemmel bir biçimde ısınan akışkana aktarılır. 

Bacadan atılan her 20 ° C lik geri kazanımın yakıtta %1’lik bir kazanım sağladığı tespit edilmiştir. Bu durumda toplamda %5 ile %8 arasında yakıttan tasarruf sağlanmaktadır.

Turbofin Boru Avantajları

 • Buhar kazanlarında, sıcak su / kızgın su kazanlarında ve kızgın yağ kazanlarında kullanılan ekonomizerlerin bir parçası olan turbofin, ısı transferinde verimliliği arttırır.
 • Sıcaklığa göre boru malzemesi değişmekte olup yüksek ısı transferi ile maksimum verimlilik sağlar.
 • Kopmakt tasarımı ve özel kanatları ile beklentileri en üst seviyede karşılar.
 • Minimum maliyetle yüksek verim ve tasarruf sağlar.
 • Yüksek kalitede olup uzun yıllar sorunsuz kullanılır.
Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar