Aparey

Aparey, en ekonomik ısıtma sistemlerinden biri olup sıcak/soğuk hava ihtiyacını karşılamada kullanılır. Fanlı, doğalgazlı ve elektrikli modelleri bulunan aparey, diğer ısıtma yöntemlerinin yeterli gelmediği alanlar için idealdir. 

Isıtılacak alanın büyüklüğüne göre uzun üfleme mesafeli, duvara monte edilebilen veya tavan tipi aparey kullanılır. Özellikle sessizliğin önemli olduğu toplantı salonu gibi mekânlarda tavana monte edilen aparey tipi kullanılır. Geniş bir kullanım alanına sahip olan apareyler etkili bir ısıtma yöntemi olup sıklıkla tercih edilir.

Sıcak Hava Apareyi

Fabrika, atölye, depo, spor salonu, süpermarket, hangar ve tamirhane gibi ses faktörünün önemli olmadığı alanlarda kullanılır. Özel tasarım kapaklar galvaniz sacdan üretilir. Kurulumu ve bakımı kolay olup montajında kullanılacak alanın tavan yüksekliği dikkate alınır. 

Yaşam alanları ve çalışma alanlarında ortam sıcaklığı önemlidir. Kullanıcıların performansını doğrudan etkileyen ortam sıcaklığının rahatsız edici seviyelerde olmaması gerekir. Binalarda ve işletmelerde ortam sıcaklığı kullanıcı sayısına, işletmelerde çalışma şekline ve kullanıcıların harcadığı enerjiye göre belirlenmektedir. Yemekhane, kantin, dinlenme ve soyunma ortamları, bekleme salonları ve ilkyardım odalarındaki ihtiyaç duyulan ortam sıcaklığı ile bir işletmedeki ortam sıcaklığı farklıdır. Sıcak hava apareyleri, kullanıcılar için risk teşkil etmeyecek güvenli bir şekilde monte edilmeli, bakım ve onarım sırasında kullanıcılar etkilenmemelidir.

Ortama göre kullanıcıları sıcak veya soğuktan koruyan aparey, TS EN 27243 standartlarında üretilen cihazlardır. Standartlar çerçevesinde temel konfor şartları sağlanır. 

Ortam sıcaklığı ve nem seviyesi yapılan işin ağırlığına ve çalışma şekline göre değişmektedir.

Ortam sıcaklığı;

  • Oturarak yapılan hafif işlerde 20 °C
  • Oturarak yapılan hafif el-kol çalışmalarında 20 °C
  • Ayakta yapılan el-kol işlerinde 17 °C
  • Çok ağır işlerde 15-16 °C olmalıdır.

Kalite standartlarında belirlenen ve olması gereken bu ortam sıcaklığını sağlayacak apareyler tercih edilmeli, su giriş-çıkış sıcaklığı akışkana göre, buhar basıncı ise ısıtma kapasitesi ve ortamdaki giriş hava sıcaklığına göre seçilmelidir. Mekânın yüksekliğine göre aparey aksiyel fanlı veya radyal fanlı seçilir. Seyrek kanatlı sıcak hava apareyinin çekilen havayı ileri fırlatma performansı daha yüksektir. 4 mt üzeri mekân yüksekliği olan alanlar için uygundur. Aksiyel tip fanlı sıcak hava apareyleri ise sessiz çalışan aparey tipi olarak tercih edilir. Mekân yüksekliği 4 mt ye kadar olan alanlar için uygundur. 

Fanlı Sıcak Hava Apareyi

Fanlı sıcak hava apareyi, hava hareketini sağlamak için fanların kullanıldığı aparey modelidir. Hava, fan tarafında bulunan filtreden geçer ve ısıtıcı borulardan da geçtikten sonra ortama üflenir. Fanlı sıcak hava apareylerinde fan altta, ısıtıcı borular üstte yer alır. Bazı durumlarda hava girişi için apareye dış hava bağlantısı yapılarak apareyin havalandırma görevi üstlenmesi de sağlanır. Geniş hacimli alanların ısıtılmasında tercih edilen fanlı sıcak hava apareyi, salon tipi cihazlar olarak tanımlanır. Hızlı ısıtma özelliğinde olup kullanıldığı alanın kısa sürede istenen sıcaklık değerine ulaşmasını sağlar. Tozlu ortamlar için uygun olmayıp filtreleri periyodik olarak temizlenmelidir. 

Gövde, aksiyal, santrifüj vantilatör motor grubu ve ısıtıcı batarya parçalarından oluşan fanı sıcak hava apareyinin gövdesi elektrostatik boyalıdır. Saç kapakları galvaniz kaplama olup korozyona dayanıklıdır. Motor grubundaki fan grubu seyrek kanatlı ve geriye eğiktir. Şebeke olarak 230 V 50 Hz den beslenen fan ile ortalama %40 enerji tasarrufu elde edilir. Isıtıcı batarya bakır boru alüminyum kanatlıdır. Bataryaların performansı oldukça yüksektir. 5000 kcal/h' den 60 000 kcal/h' ye kadar değişen standartlarda çeşitleri bulunur. Yüksek verimlilikte olan fanlı sıcak hava apareyleri sessiz çalışan balansı alınmış aparey çeşididir. Dış gövde konstrüksiyonu DKP sacdan olup hammerton boya veya isteğe balı elektrostatik toz boyalı üretilebilir. Elektromotorlar 220 V - 300 V arası değişir. Özel projelerde müşteri taleplerine bağlı olarak farklı dizayn ve uygulamalar yapılabilir.

Doğalgazlı Sıcak Hava Apareyi

Fabrika, cami, toplantı salonu, sera, spor salonu, tavuk kümesi ve restoran gibi mekânlarda kullanılan doğalgazlı sıcak hava apareyi büyük hacimli alanları ısıtmak için tercih edilir. 3 geçişli sistem özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile yakıt tasarrufu sağlar. Tekstil ve gıda sektörü gibi birçok sektörde kurutma işleminde ihtiyaç duyulan sıcak ve kuru havayı sağlar. Doğalgazlı sıcak hava apareyinin montajı kolaydır. Tek parça gövdeli olan aparey cam elyafla izole edilmiştir. Korozyona karşı koruma sağlamak için elektrostatik toz boya ile kaplanmıştır. Sessiz çalışır ve ortama düzenli olarak sıcak hava üfler. 

Doğalgazlı sıcak hava apareyi, dış ortamdan bağımsız şekilde sıcak hava üreterek ortamı ısıtır. Dış ortam sıcaklığı ne kadar düşük olursa olsun, kullanıldığı ortamda istenen sıcaklık derecesini sağlar. Fanlı üflemeli olup sıcak hava uzak mesafelere kadar homojen bir şekilde dağıtılır ve sağlıklı bir iklimlendirme sağlanır. Doğalgazlı sıcak hava üreteci olarak ta tanımlanan aparey, kapalı alanların hızlı ve homojen bir şekilde ısıtılmasında etkilidir. 

Duvar, kolon veya tavana pratik bir şekilde monte edilebilir. Yanan gazların tahliyesi paslanmaz flex boru ile yapılır. Temiz hava, apareyin kullanıldığı ortamdan veya dış ortamdan temin edilir. Yüksek verimli bir yanmanın sağlandığı aparey çeşidi olarak mükemmel bir ısı transferi sağlanır.

Elektrikli Sıcak Hava Apareyi

Elektrikli aparey, duvar/tavan tipi aparey çeşidi olarak bilinir. Isıtma alanı ve ısıtma gücü olarak çeşitleri bulunur. Çıkış havasının açısı ön panjur yardımı ile istenilen şekilde ayarlanır. Ses seviyesi düşük olduğundan sessizliğin önemli olduğu alanlar için idealdir. Salon, büro, atölye, kış bahçesi, restoran ve biha girişlerinde sıklıkla tercih edilir. Tavan yüksekliği 3 mt ye kadar olan alanlarda konforlu bir kullanım sağlar.

Sanayi tipi elektrikli hava ısıtıcıları yüksek basınçlı hava debili olup ısıtma ve kurutma proseslerinde mükemmel çözümler sunar. Yön değiştirme veya taşınma durumunda pratik bir şekilde yeniden konumlandırılarak ortama uyum sağlar. 

Sıcak Hava Apareyi Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sıcak hava apareyinin seçiminde ortamın homojen bir şekilde ısıtılması ve kullanıcıların çalışma şartlarına uygun havanın üflenmesi önemlidir. Üflenen hava rahatsız edici hava akımı şeklinde olmamalı, çalışanların veya kullanıcıların verimliliğini düşürmemelidir. Isı dağılımının homojen olması için cihaz adedi doğru hesaplanmalı, her cihazın ortalama 8000~16000 kcal/h ısıtma kapasitesine sahip olduğu baz alınmalıdır. Sıcak hava apareyinin ısı gücü; bataryadan geçen hava ile akışkan arasındaki farka ve hava hızına göre değişir. Cihazın ısı gücünün yüksekliği hava hızı ve sıcaklık farkının büyük olması ile doğru orantılıdır. 

Sıcak hava apareyi seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar;

  • Isıtma kapasitesi …. (kcal/h)
  • Hava debisi …….…… (m3/h)
  • Isıtma için su giriş/çıkış sıcaklığı (sulu sistem için) ... (°C)
  • Buhar basıncı (buharlı sistem için) ….. (atü)
  • Isıtma mevsiminde mahal şartları (sıcaklık / nem) …. (°C / RH%)

Sıcak Hava Apareyi Teknik Özellikler

Gövde, ısıtıcı batarya, fan/motor grubu ve hava ayar panjuru sıcak hava aparey bileşenleridir. 

Gövde: Sıcak hava apareyinin gövde kısmında uygun kalınlıkta galvaniz kaplama sac kullanılır. İç ve dış yüzeyler elektrostatik boya kaplı olup korozyona karşı dayanıklıdır.

Isıtıcı Batarya (Serpantin) : Sıcak hava apareyinde ısıtıcı batarya olarak 2 veya 3 sıralı bakır alüminyum kanatlı bakır boru kullanılır. 90/70 °C sıcak su kullanılan sistemlerde standart bakır borulu serpantin, 110/80 °C kızgın su ve 3 Atü buharlı sistemlerde kalın etli bakır borulu serpantin kullanılarak üretim yapılır. 6 Atü buhar sistemlerinde boru et kalınlığı daha da arttırılır. Özel tasarım et kalınlığı fazla bakır borulu serpantinler buharlı sistemler için flanşlı imal edilmektedir.

Fan ve Motor Grubu: Radyal ve aksiyal 2 tip fanın kullanıldığı sıcak hava apareyi, mekânın yüksekliğine bağlı olarak fan seçiminin yapıldığı aparey çeşididir. En fazla 3-4 metre hacimli alanlar için küçük aksiyal fanlı aparey tercih edilirken, yüksek hacimli alanlarda radyal fanlı sıcak hava apareyi kullanılır.

Hava Ayar Panjuru: Sıcak hava apareyinin üfleme kısmında yer alan hava ayar panjuru, üflenen havanın mahal içine istenen şekilde yönlendirilmesini sağlar. Özel alüminyum çekme malzemeden olup hem dekoratif hem de fonksiyoneldir.

Soğuk Hava Apareyi

Soğuk hava apareyi, aparey çeşitlerinden olup özellikle fabrika ve hangarların istenen seviyede soğutulmasında etkilidir. Ekonomik bir soğutma sistemi olarak son teknoloji tasarımları ile profesyonel çözümler üretir. 5.000kcal/h- 75.000kcal/h arası değişen kapasitelerde üretilen soğuk hava apareyi duvar tipi aparey çeşidi olarak bilinmektedir. Aksiyal yüksel debili, dış yüzeyi sağlam, epoksi fırın boyalı, korozyona dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Hava ayar panjuru manuel kullanımlıdır. Sessiz çalışma özelliğine sahiptir. 5-8 mt yüksekliğe sahip kapalı alanlarda bile etkili çözümler sunar. Tavan/duvar montajına uygun olan soğuk hava apareyi, soğutma ihtiyacı olan geniş ve büyük alanlar için idealdir. Yüksek atış mesafesi ile homojen bir hava dağılımı sağlar. Eğik veya geniş kanatlı fanlı apareyler verimlilik olarak ön plandadır. 3 kademeli veya kademesi üretilen soğuk hava apareyleri fabrika, depo, antrepo, spor salonu, kuruyemiş muhafaza deposu, garaj, atölye ve üretim alanları gibi birçok alanda ekonomik ve uzun ömürlü cihazlar olarak tercih edilen aparey çeşididir. 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar