Kroçilli Boru

Kroçilli boru, ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılan özel bir boru türü olup ısı yüzey alanlarında artış sağlanması için yapılan işlemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok serpantin çeşidinden biri olan kroçilli borular, ısı yüzey alanlarının önemli ölçüde arttırılmasında rol oynarlar. Kullanım alanı konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan kroçilli borular, müşteri talepleri ve yüksek verimlilik sağlama koşullarına uygun olacak şekilde imal edilir.

Kroçilli Boru Üretiminde Tercih Edilen Ürün Çeşitleri

Serpantin ailesinin bir üyesi olan kroçilli (yivli) borular, kendi içlerinde de üretilmiş oldukları malzemeye bağlı olarak gruplanırlar. Bu gruplar genel olarak şu şekildedir;

 • Paslanmaz çelik kroçilli borular
 • Karbon çelik kroçilli borular
 • Bakır kroçilli borular
 • Pirinç kroçilli borular
 • CuNi10Fe kroçilli borular

Kroçilli Boru ve Özellikleri

Özellikle sanayi ve tesisat alanları başta olmak üzere çeşitli alanlarda kullanım imkânına sahip olan kroçilli (yivli) borular, kullanılacağı ortam şartları doğrultusunda farklı çap ve özelliklere sahip olacak şekilde imal edilir. Bu boruların kullanımı sayesinde tesisat bağlantıları daha işlevsel bir hale kavuşur. Farklı yönlerden bağlantıların birbiri ile uyumlu olması ve uzun süreli kullanım için özel olarak imal edilen borular kullanılır.

Endüstriyel alanlarda borular için ısı transfer edilme işlemi sırasında verimliliğin üst düzeyde tutulması, kolay şekil alabilmesi ve mevcut ortam şartlarına üst düzey dayanıklılık gösterebilmesi büyük önem taşır. Bu nedenle farklı alanlarda kullanılmak istenen borular her uygulama için özel olarak imal edilmiş olmalıdır. Bunun için bazı borularda iç yüzey temizlemesi işlemi uygulanırken bazı borularda ise iç kısma yiv açılması işlemi uygulanır ve bu şekilde kullanıma sunulur.

Kroçilli boru, ısıtma ya da soğutma amaçlı olarak buharlaştırıcı sistemler içerisinde o sistemin gereksinimleri doğrultusunda özel olarak imal edilmiş bir şekilde karşımıza çıkar. Bir ısı değiştiricisinde ısı transfer yüzey alanı, akışkan özellikleri, akış durumu, basınç gibi faktörler önemli rol oynar. Kroçilli borular da sahip oldukları özellikler neticesinde yüzey şekli açısından akışkanda gerek duyulan türbülansı sağlar. Bu sayede yüzey alanında yaklaşık olarak %5-10 seviyelerinde artış gözlenmiş olur.

Kroçilli boruların imalat işlemleri sırasında boruların dış kısımlarına özel makineler aracılığı ile helezon yapıda izler bırakılır. Bu izler düşük akış hızına sahip akışkanlar için önemli ölçüde bir türbülans oluşturulmasını sağlar. Bu işlem sayesinde ısı transfer oranında gözle görülür kazanımlar elde edilir.

İmal edilme işlemi sırasında boru çevresinde oluşturulan sarmal yapıdaki yivler ürün dayanıklılığında herhangi bir değişime yol açmayacaktır. Bunun aksine ısı genleşmesi açısından içerisinde bulunduğu sisteme önemli derecede katkılar sağlamaktadır.

Kroçilli Boruların Kullanım Alanları

Kroçilli (yivli) borular genel olarak ısıtma ve soğutma amacı ile buharlaştırıcı sistemlerin içerisinde kullanılırlar. Bu tip boruların kullanım alanları şunlardır;

 • Endüstriyel alanlarda hava basma
 • Çiller ya da yoğuşturucu baca gazı
 • Buhar
 • Su
 • Yağ
 • Alkol
 • Glikol gibi pek çok farklı uygulama içerisinde kendisine özel bir yer edinmiştir.

Kullanılmak istenen uygulama içerisinde kirlenme eğilimi standartlar çerçevesinde ise ısı değiştiricilerinde de kullanılabilir. İmalat işlemi öncesinde yapılan birçok tasarım hesaplamaları sayesinde düz borulara oranla ısı transferinde yüksek düzeyde verimlilik ortaya koyduğu gözlenmiştir. Kroçilli boru imalat işlemi sırasında yapılan bilimsel hesaplamalarda kullanılan parametreler ise şunlardır;

 • h: akışta ısı iletim katsayısı
 • f: sürtünme çarpanı
 • ΔP: basınç düşümü

Düz boruların dış yüzey temas alanına göre 2,5-3 kat daha fazla yüzey alanına sahip olan kroçilli borular, ısı genleşme özelliği olarak sisteme katkıları çok daha fazla olan boru çeşididir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar