Plakalı Eşanjör

Plakalı eşanjör, sıcaklık değerleri farklı olan iki akışkanın plakalarla birbirinden ayrıldığı ve bu plakaların iki akışkan arasında ısı transferi sağladığı tesisat ekipmanıdır. Kısaca plakalar arası ısı değiştiricisi olarak da tanımlanabilir. Plakalı eşanjörlerin diğer eşanjörlere kıyasla en büyük avantajı, sağlamış olduğu ısı transfer verimliliğidir. Tesisattaki iki akışkanı ayıran plakaların diğer eşanjörlerdeki malzemelere oranla daha ince olması ısı transfer hızını arttırmaktadır. Dolayısıyla transfer işlemi sırasında oluşacak ısı kayıpları daha aza indirilmiş olur. Bu kayıpların minimum düzeyde olması da doğrudan maliyetlere etki edecektir.

Plakalı eşanjör verimli olmasının yanı sıra kullanıcı dostudur. Kullanıldığı sistemde zamanla birikebilecek olan tortu ve pislik oluşumunu engeller. Bununla beraber, tesisatta oluşabilecek ani basınçlara karşı sistemi korur. Kullanıldıkları sistemin ömrünü uzatan plakalı eşanjörler; ısıtma elemanı, soğutma elemanı, devre ayırıcı veya basınç kırıcı gibi birçok amaçla tesisatlarda yer almaktadır.

Plakalı Eşanjör Özellikleri

Eşanjör seçimi yapılırken plakalı eşanjörleri öncelikli tercih haline getiren birçok faktör mevcuttur. Bu faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Isı aktarımında 3 ila 5 kat arasında daha verimli bir performans sağlamaktadır
 • Sıcaklık paylaşımları 10 derecelik farklarda dahi etkinlik gösterir
 • Bakım ve kullanım konusunda kullanıcı dostudur. Hacimsel olarak küçüktür ve fazla yer kaplamaz
 • Akış hızı yüksek bir tasarıma sahiptir. Bu nedenle kirlilik minimum düzeydedir
 • Plakalar arasında bulunan conta sayesinde akışkanların birbirine karışma ihtimali neredeyse sıfırdır
 • Kapasitesinin yeterli gelmediği uygulamalarda, plaka diziliminin değiştirilerek kapasitesinin yükseltilmesi imkân dâhilindedir
 • İzolasyona ihtiyaç duymaz. Çünkü ısı kaybı yok denecek kadar azdır
 • Kullanılan plakaların paslanmaz olması halinde bakteri üretimi olmayacak ve daha sağlıklı bir ortam sunacaktır.

Plakalı Eşanjör Kullanım Alanları

Plakalı eşanjör, içerisinde birbirine karışmadan dolaşan ve birbirlerine ısı transferi gerçekleştiren iki ayrı devre bulundurmaktadır. Bunlar primer devre ve seconder devre olarak tanımlanır.

Plakalı eşanjörler, yüksek verimlilik ve düşük maliyet sağlamalarından dolayı boru tip eşanjörlere göre daha geniş bir kullanım alanına sahiptir. Hatta günümüzde birçok boru tip eşanjör kullanım alanını plakalı eşanjörler sahiplenmiştir. Gıda endüstrisi ile kullanımı başlayan plakalı eşanjörler, artık pek çok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Plakalı eşanjörlerin belli başlı kullanım alanları şunlardır;

 • Otomotiv sektörü
 • Yapı teknolojileri
 • Endüstriyel kullanım alanları
 • İlaç endüstrisi
 • Gıda sektörü
 • Kimyasal madde işlemesi
 • Özel uygulamalar

Plakalı eşanjörler; ergonomik yapısı, güvenli olmaları, kalitesi ve ısı transferi konusunda sunmuş olduğu çözümlerle oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. 

Plakalı Eşanjör Nasıl Temizlenir?

Plakalı eşanjör kısa sürede kirlenebilen bir yapıya sahip değildir. Ancak belirli bir zamandan sonra mutlaka temizlenmesi gerekecektir. Bu işlemi teknik bir ekibin gerçekleştirmesine çoğu zaman ihtiyaç duyulmaz. Genellikle firmalar kendi personelleri ile bu sorunu kolaylıkla çözebilmektedir.

Plakalı eşanjör temizliği için karbon ya da çelik fırça tercih edilmemesi eşanjörün uzun ömürlü ve verimli kullanılması bakımından önemlidir. Isıyı aktaran yüzey su püskürtülerek naylon fırça yardımı ile ovulmak suretiyle temizlenir. Bu işlem sırasında contaların zarar görmemesi adına dikkatli olunması gerekir.

Kireç ya da oksit oluşan kısımlar, daha yumuşak bir fırça ile yüzde 2 ila 5 oranında nitrik çözelti yardımıyla temizlenmelidir. Organik kalıntılarda, -50 derecedeki yüzde 2’lik sodyum çözeltisi kullanılmalı ve yumuşak fırça ile temizlenmelidir. Yağlı kalıntılarda ise kerosen kullanılmalıdır. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra bol su ile durulanmalıdır. Plakalı eşanjörlerin periyodik olarak temizliğinin yapılması yüksek performansla kullanımı bakımından önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar