Bakır Eşanjör

Bakır eşanjör, bakır borulu olarak da bilinen eşanjör tipidir. Eşanjör içerisinde bulunan boruların bakır ya da bakır alaşımlarından imal edilmesi ile üretilir. Uygulama alanlarına göre sıklıkla tercih edilmesinin yanı sıra, ısı transferi için genellikle ideal bir tercihtir.

Bakır Eşanjör Çeşitleri

Kullanılacağı alan doğrultusunda imal edilen pek çok eşanjör çeşidi vardır. Genel çerçevede bu çeşitlerden biri de bakır eşanjörlerdir. Bakır malzemesi ya da bakır alaşımları hem maliyet açısından daha uygun hem de çoğu zaman kullanım açısından daha yüksek performans sağlamaktadır. Bakır eşanjörler farklı alanlarda ve farklı amaçlarda kullanılmak üzere çeşitli şekillerde imal edilirler. Bu çeşitlerden bazıları şu şekildedir;

  • Double tube eşanjör
  • Yivli bakır borulu yağ soğutma eşanjörleri
  • Pul dizme serpantinler
  • Su ve buhar bataryaları
  • Motor hava soğutucuları

Double Tube Eşanjör

Akışkanların birbirine karışmasının tehlikeli olduğu durumlarda güvenlik sebebi ile tercih edilen çift borulu güvenli ısı değiştiricilerdir. Olası bir sızıntı, kontrol haznesindeki basınç değişimi ya da bir şamandıra vasıtasıyla elektik sinyali olarak bildirilir. Tüp demetinde bulunan çift duvarlı emniyet tüpleri, iki tüp bağlandıktan sonra bir sızıntı boşluğu oluşturan ince kanallara sahip ısı transferi gerçekleştiren borulardır. 

Trafo yağ soğutma sistemleri, kimyasal proses mühendisliği, ısı geri kazanımı uygulamaları, gıda prosesleri ve kullanım sıcak suyu ısıtıcılarında sıklıkla kullanılır. Double tube eşanjörde yaygın olarak bakır ve bakır alaşımı malzemeler tercih edilmektedir. Uygulama ve işleme gereksinimleri bakımından en iyi ısı transferini sağlamak için iç ve dış borular üzerinde özel tasarımlar tercih edilir.

Yivli Bakır Borulu Yağ Soğutma Eşanjörleri

Yağ soğutma eşanjörlerinde iç borular yivli bakır borudan imal edilir. Bu sayede türbülanslı akış istenildiği düzeyde mümkün olur. Bunun yanı sıra ısı transferi de standart düz borulu eşanjörlere göre çok daha yüksek olmaktadır. Standart ürünlerde çoğunlukla iç borular tamamen bakır, diğer tüm ekipman malzemeleri ise ST35,8 kalitesinde imal edilmektedir.

Pul Dizme Serpantinler

Müşteri isteği doğrultusunda ancak çoğu zaman bakır ve özel bakır alaşımlarından imal edilen pul dizme serpantinlerde, içten şişirme yapmak yerine daldırma lehim kaplama da uygulanabilir. Bu kaplama sayesinde ısı transferinde artış oksitlenme hızında da azalma görülür. Pul dizme serpantinlerde kullanıcının ihtiyacına göre boru sayısında değişiklik yapılabilir.

Su ve Buhar Bataryaları

Bataryalarda genellikle yüzeyleri düz ya da dalgalı olarak bakır lameller kullanılır. Lamel kalınlıkları ihtiyaca göre 0,12 mm ile 0,20 mm arasında değişebilir. Çapları 3 / 8”, 1 / 2”, 5 / 8” olan bakır borular sıklıkla kullanılmaktadır. 

Bataryalar fin dizme işleminden hemen sonra tam teması sağlayacak şekilde ayarlanmış olan otomatik makinelerde mekanik olarak şişirilir ve bu sayede ısı transferi en üst seviyelere çıkartılır. Buhar bataryalarında 0,7 mm ve 1 mm gibi yüksek basınçlara dayanıklı kalın etli bakır borular kullanılmaktadır. İhtiyaca göre çelik ya da paslanmaz çelik malzemeler de kısmen kullanılabilir.

Motor Hava Soğutucuları

Turbo şarj ile basıncı arttırılan ve ısınan havayı soğutarak hacmini azaltan, bu sayede silindir içine giren hava miktarını arttıran ve dizel motorların daha verimli şekilde yanmasını sağlayan soğutuculardır. En can alıcı tasarım özelliği kanat yüzeylerinin kıvrımlı olmasıdır. 

Kıvrımlı yüzeyler, verimli ısı transferi için gerekli olan etkin türbülansı üretir. Bu kanatçıklar daima saf bakırdan oluşur ve boru çapları genelde 10 ila 11 mm arasındadır. Biyogaz ve diğer özel gaz yakıtların kullanıldığı tesislerde sıklıkla tercih edilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar