Borulu Eşanjör Nedir?

Yüksek sıcaklıktaki sıvı ya da gaz akışkanlar arasında ısı transferi yapmada kullanılan eşanjör türüdür. Isıtma soğutma uygulamaları arasında yüksek verimli olup özellikle endüstriyel proseslerde yaygındır. Akışkan cinsine göre sınıflandırılmaktadır. Düz ve U şeklinde borular üretilmekte olup üretim için karbon-çelik, paslanmaz, bakır, bafon veya pirinç kullanılmaktadır

 

Borulu Eşanjör ve Gövde Bilgileri

 

Müşteri ihtiyacı ve istekleri doğrultusunda eşanjör boru demetleri 8 mm ile 33,7 mm arası boru çaplarında üretilmektedir. 

 

Karbon çelik ve paslanmaz başta olmak üzere bakır, pirinç veya bafodan üretilir. Boru çaplarını belirlemede kriter, akışkan cinsidir. Yani akışkanlara göre olması gereken boru çapları belirlenir. Akışkan cinsi ve eşanjör tasarımı göz önünde bulundurularak düz veya U boru demetleri imal edilir. 

 

Borularda yaşanan en önemli sorun kireçlenme ve kirlenmedir. Bu sorunlar yine akışkan cinsine göre farklı sıklık ve yoğunlukta yaşanır. Bu nedenle boru demeti imalatında olası kireçlenme ve kirlenme durumları dikkate alınır. 

 

Mesela buharlı sistemlerde U boru demetleri tercih edilir. Akışkan olarak yağ olan sistemlerde ise bir tarafı sabit diğer tarafı gezer aynalı düz borular tercih edilmektedir. Hangi bor demeti olursa olsun, önemli olan sızdırmazlık için kullanılan contaların uygunluğudur. 

 

Borulu Eşanjör Parçaları

 

Borulu eşanjör parçaları aşağıdaki gibidir:

 

 • Düz ya da U şeklinde borular
 • Boru ya da kıvrılmış sacdan yapılmış dış gövde
 • Boruların belirlendiği ayna-aynalar
 • Boruların dışındaki akış trafiğini yöneten ve borulara destek görevindeki yön değiştirme perdeleri
 • Akışkan giriş-çıkışını sağlamakla görevli gövde nozulları
 • Ayna ve kafa tespitinde kullanılan flanşlar
 • Eşanjör taşıyıcı ayakları
 • Isı kaybını önleyen eşanjör yüzey izolasyonu

 

 

Borulu Eşanjörlerin Avantajları

 

Yüksek ısı ve yüksek basınç denildiğinde ilk tercihler arasında olan borulu eşanjörler, plakalı ve lehimli eşanjörlere göre çok daha fazla dayanıklıdır. 

 

Yüksek ısı ve basınç dayanıklılığı yanında bir diğer avantajı ise birçok proseste kullanılabilen çeşitlerinin olmasıdır. 

 

İhtiyaca göre yatay veya dikey üretilebilen borulu eşanjörler, farklı ortamlara uyum sağlayan ve prosese göre tercih edilen çeşitleri ile ihtiyaçları tam olarak karşılayan eşanjör türleridir. 

Yüksek performans gerektiren uygulamalarda basıncı belli bir seviyede tutmada etkili olan borulu eşanjörler, basınç kaybının en az görüldüğü eşanjör tipidir.

Borulu eşanjörler tasarlanırken ihtiyaca göre boru çapı, sayısı, uzunluğu, boru düzenlemesi ve boru adımı değiştirilebilir. Borulu eşanjörlerdeki bu esneklik diğer eşanjör tiplerine göre büyük avantajdır. 

 • Yüksek basınca dayanıklılık yanında düşük sıcaklıklarda da çalışabilir.
 • Termik şoklara dayanıklıdır.
 • Esnek ve sağlam yapıdadır.
 • Bakım, onarım ve temizliği kolaydır.

 

Borulu Eşanjör Bakım ve Onarımı

 

Çok borulu tek geçişli ve çok borulu çok geçişli borulu çeşitleri olan eşanjör tipleri olup bakım ve onarımı düzenli olarak yapıldığı takdirde uzun yıllar sorunsuz çalışan cihazlardır. Her tip borulu eşanjörün kendine has bakım prosesi vardır. Özellikle temizliğinde doğru kimyasalların ve temizleme yöntemlerinin kullanılması önemlidir. 

 

Kimyasalların doğru seçilmemesi veya yanlış temizleme yöntemlerinin kullanılması durumunda borular zarar görebilir ve hatta eşanjör değişikliğine de neden olabilir. Bu nedenle borulu eşanjör bakım ve onarımı işinin ehli uzman bir ekip tarafından yapılmalıdır. 

 

Boru temizliği yanında korozyona uğramış olan boruların tespit edilmesi ve gerektiğinde bu boruların değiştirilmesi önemlidir. Armatürler sık-sık kontrol edilmeli, eşanjör bakımı yılda bir kez yapılmalıdır. 

 

Bakım ve onarımda orijinal yedek parça kullanımına dikkat edilmeli, yetkili olmayan kişilerle borulu eşanjör bakım ve onarımı için irtibata geçilmemeli ve güvenilmemelidir. Küçük maliyetlerle olası büyük arızaların önlenebileceği unutulmamalı ve periyodik bakım ve onarımlar ihmal edilmemelidir.

 

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar