Kondenser Fiyatları

Kondenser fiyatları hakkında detaylı bilgiler vereceğimiz bu yazımızda sizler de hem kondenserler hem de fiyatlar hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Soğutucu sistemlerde yer alan kondenserler, çeşitleri ve sahip oldukları özellikleri ile farklı fiyatlarda karşımıza çıkar. Bu nedenle fiyat konusunda daha net bilgiler edinmek için öncelikle kondenser özelliklerine ve çeşitlerine göre bir değerlendirme yapılması doğru olur.

Soğutucu sistemler içerisinde yer alan kondenserler, soğutucu maddenin gaz halden sıvı hale geçtiği yer olarak karşımıza çıkar. Soğutucu madde öncelikle sistem içerisine gaz olarak girer ve bunun ardından sahip olduğu ısıyı çevresine dağıtarak sıvı hale geçer. Bu işlem tam olarak kondenser bölümünde gerçekleşir.

Kondenserler genellikle soğutucu sistemlerde bulunan yalıtım malzemelerinin iç kısımlarında ya da bu sistemlerin dış kısımlarında yer alır. Düz borular üzerinde kıvrım sayısının belirli miktarda artırılması sayesinde yoğuşturucudaki ısı havaya daha kolay geçer. Bunun ardından ise soğutucu madde çok fazla soğutulmuş ve sıvı hale geçmiş olur.

Kondenserlerde gaz halinde olan soğutucu madde soğutma işlemleri sırasında kompresörde sıkıştırılır. Daha sonra ise sıcaklığı ve basıncı da artırılarak gaz halinde olan akışkanın kondenser içerisinde sıvı faza geçmesi sağlanır. Bu işlem sonrasında ise dış ortama önemli ölçüde ısı aktarılır.

Kondenser Çeşitlerne göre kondenser fiyatları

Soğutma sistemlerinin önemli bir bölümü olan kondenser üç farklı şekilde karşımıza çıkar. Kondenser çeşitleri genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Su Soğutmalı Kondenserler
 • Hava Soğutmalı Kondenserler
 • Evaporatif Kondenserler

Yukarıda yer alan kondenser çeşitleri her biri kendi içerisinde farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle fiyat açısından da sahip oldukları özelliklere ve dolayısı ile çeşitlerine göre farklılık gösterirler. Şimdi, kondenser çeşitlerini sırayla inceleyelim ve her kondenser çeşidinin sahip oldukları özelliklere daha yakından bakalım.

Su Soğutmalı Kondenser fiyatları

Su soğutmalı kondenser modelleri genel olarak büyük kapasiteye gereksinim duyulan soğutma sistemlerinde yer alır. Bunun yanında düşük sıcaklığa sahip temiz suya ulaşım imkanı olan her yer dde bu tip kondenserlerin kullanıldığını söylemek doğru olur. Bu kondenserler kurulum ve işletme masrafları açısından temiz suya kolay ulaşılabilen yerlerde çok fazla kullanılır. Çünkü ekonomik açıdan önemli avantajlar sunar. Diğer yandan su soğutmalı kondenserin tasarım aşamasında kullanılan malzemelerde bazı parametreler oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

 • Isıl geçirgenliği
 • Suyun kirlenme katsayısı
 • Kanat verimi
 • Su devresindeki basınç düşümü
 • Akışkanın aşırı soğuma seviyesi

Bu parametrelerin yanı sıra kondensere giriş ve çıkış yapan suyun sıcaklığı 3-6 oC arasında olmalıdır. Bunu mümkün kılmak için de suyun debisinden yararlanılır. Suyun debisi ile ilgili ayarlamaların sonrasında su sıcaklığını belirtilen aralıklarda tutmak mümkün olur.

Hava Soğutmalı Kondenser fiyatları

Bu tip kondenserlerin içerisinde gaz halinde olan soğutucu akışkan hava bulunur. Havanın soğutulması için de yoğuşturma işleminden yararlanılır. Basit bir yapıya sahip olan hava soğutmalı kondenserler, işletme masrafları ve kurulum açısından düşük maliyet oranlarına sahiptir. Ayrıca bakım ve tamirlerinin de oldukça kolay olması geniş bir kullanım alanına sahip olmasına neden olur. Hava soğutmalı kondenserlerin kullanım alanları ise genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Soğuk odalar
 • Ev tipi ve ticari soğutucular
 • Pencere tipi klima

Bunların yanı sıra hava soğutmalı kondenserlerde ısı transferi üç farklı aşamada gerçekleştirilir. Bunlar aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

 • Kızgınlığın alınması
 • Soğutucu akışkanın soğutulması
 • Aşırı soğutma

Kondenserlerde yapılan işlem tam olarak yoğuşmanın sağlanması ve daha sonrasında ise daha önceden kazanılan ısının dışarı atılması prensibine dayanır. Yoğuşmanın etkili ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için de kondenserlerin bazı teknik özelliklere sahip olması önem arz eder. Hava soğutmalı kondenserlerde olması gereken teknik özellikler şu şekildir;

 • Boru, tel veya kanatçık şeklindeki malzemelerin yüksek ısı iletkenliğine sahip olması önemlidir.
 • Bunun yanında hava soğutmalı kondenserler korozyona karşı dirençli bir yapıda olmalıdır.
 • Bizim zaman ve birim hacimde en üst seviye ısı transferlerini yapabilecek şekilde tasarlanmaları gerekir.

Diğer yandan hava soğutmalı kondenserler de kendi içerisinde iki gruba ayrılır. Hava soğutmalı kondenser çeşitleri aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

 • Tabii çekişli (statik) kondenserler
 • Cebri çekişli (dinamik) kondenserler

Bu kondenser çeşitlerinden tabii çekişli yani statik olanlar genelde sessiz bir yapıya sahiptir. Bu nedenle daha çok evlerdeki buzdolaplarında kullanıldıklarını söylemek doğru olur. Cebri çekişli yani dinamik kondenserler ise içerisinde fan bulunduran bir model olarak ön plana çıkar. Yüksek kapasitede soğutma gerektiren yerlerde kullanılan bu tip kondenserler, daha çok ticari amaçlı olarak pastanelerde, şarküteri muhafazasında ya da pencere tipi klimalarda tercih edilir.

Evaporatif Kondenserler fiyatları

Evaporatif kondenser modellerinde yoğuşmanın sağlanması için hava hareketinin yanında su spreyi kullanılır. Isı transferini yapan serpantin üzerine aralıksız olarak su püskürtülür ve bu şekilde kondenser ıslatılır. Bunun yanında buharlaştırıcı yapıda olan ve kompresör üzerinden sistem içine alınan ısı ise kondenser ile suya, havaya ve ıslak olan serpantindeki havanın etkisi ile buharlaşmış olan suya geçirilir.

Evaporatif kondenserler çok hızlı bir şekilde kirlenir ve genel olarak arıza yapmaya elverişli olduklarını belirtmek mümkündür. Bu yüzden servis başta olmak üzere bakım güçlükleri göz önüne alındığında son zamanlarda kullanım alanlarının giderek azalma gösterdiğini söylemek doğru olur. Evaporatif kondenser genel olarak üç farklı bölümden meydana gelir. Bu bölümleri aşağıdaki gibidir;

 • Soğutma serpantini
 • Su püskürtme ve dolaşım sistemi
 • Hava sirkülasyon sistemi

Evaporatif kondenserlerin hemen alt kısımlarında bir su deposu yer alır. Bu su deposundan bir pompa vasıtasıyla sürekli su basılır. Yapılan işlem ile serpantin üzerine su püskürtülür ve yüzeyinin her zaman ıslak kalması sağlanır. Bunun yanında hava da fanlar aracılığı ile kondenser içerisine alınır ve sistem içerisinde yukarıya doğru çıkarak ıslak olan serpantin üzerindeki suyun bir kısmının buharlaştırılmasını sağlar. Buharlaşmanın ardından ise sistemden tamamen uzaklaşır.

Ayrıca bu tip kondenserlerde boru yüzeylerinde istenen derecede ıslanma elde edilemezse ısı transferi önemli ölçüde artış gösterir ve bu yüzden genelde kanatsız düz boruların kullanımı tercih edilir. Büyük kapasitelere gereksinim duyulan yerlerde tercih edilen evaporatif kondenserler, genel olarak soğutma uygulamalarında ve bina çatıları ya da binaların dış kısımlarında kullanılır.

Kondenser Fiyatları Nelerdir?

Kondenser fiyatları genel olarak bakıldığında her kondenser tipi ya da çeşidi kendi içerisinde farklı özelliklere sahiptir. Bunun yanında kurulum ve işletme masrafları da düşünüldüğünde fiyat açısından her kondenser farklı fiyat seviyelerinde karşımıza çıkar. Bu nedenle fiyat konusunda daha kesin bilgilere ulaşmak için öncelikle kondensleri sahip oldukları özellikler ve çeşitleri üzerinden bir değerlendirmeye almak gerekir. Bunun ardından kondenser fiyatları konusunda daha net bilgiler elde etmek mümkün olur.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar