TOZ TOPLAMA ÜNİTESİ

Hareketin olduğu her ortamda toz bir sorun olarak ortaya çıkar. Özellikle makinelerin bulunduğu çalışma ortamlarında ise bu sorun daha fazladır. Daha sağlık bir çalışma ortamının oluşması için toz toplama ünitesi kullanılması gerekir. Bu sayede yalnızca ortamdaki toz değil metal buharı, duman veya gaz gibi kirlilik yaratan etmenlerin de ortamdan uzaklaşması sağlanır. 

Toz Toplama Ünitesi Nedir?

Fabrika gibi üretim alanlarında gerek makine gerekse insan kaynaklı olarak havada toz oluşur. Bunun yanı sıra duman veya gaz gibi etmenlerde eklendiğinde çalışanlar için çalışma koşulları sağlıksız bir hal alır. Bu nedenle toz toplama ünitesi bir üretim tesisi için büyük öneme haizdir. 

Toz toplama ünitesinin yapısı günümüz teknolojisi sayesinde mükemmel bir şekilde tasarlanmaktadır. Filtre ve farklı teknolojilerin bir araya geldiği bu sistemlerde hedeflenen en önemli özellik yüksek emiş gücüdür. Bu sayede havadaki tüm toz ve zararlı maddeleri çekerek ortamın temizlenmesini sağlar. Toz toplama ünitesi genel olarak otomotiv sektörü, kimyasal üretim tesisleri, gıda üretim tesisleri, ilaç endüstrisi, plastik işleme merkezleri ve ahşap ürünlerinin üretildiği tesislerde tercih edilir. 

Toz Toplama Ünitesi Nasıl Yapılır?

Toz toplama ünitesi imalatı oldukça önemli bir süreçtir. Ayrıca ünitenin kullanılacağı alanın ihtiyacına göre uygun sistem tercihi bu sürecin bir parçasıdır. Bunun için öncelikle kullanım alanının keşfedilmesi ve ihtiyaçların belirlenmesi gerekir. Üretim tesisinin alanı ve personel isteklerinin de bu sürece dahil edilmesi gerekir. Bu keşif sürecinin ardından ise tesisinin imalat için proje hazırlanır. Toz torbaları, valfler ve radyal fan seçimi gibi yan ekipmanlar belirlenerek toz toplama ünitesinin tasarımı yapılır. Bu doğrultuda yapılan imalatın ardından tesiste uygun alana ünite yerleştirilir. 

Toz toplama ünitesinde en önemli aşamalardan biri de uygun filtre seçimidir. Toz toplama ünitesi filtre seçiminin yanlış yapılması sistemin doğru bir şekilde işlemesini engellediği gibi sistemin bozulmasına da yol açabilir. Bunun yanı sıra tel kafes seçimi de oldukça önemlidir. Filtre ve tel kafes arasındaki uyuma dikkat edilmesi gerekir. Genellikle torbalı filtre en uygun seçim olarak görülür. Ancak yine de sisteme uyumlu olmadığı sürece aksaklıklara neden olabilmektedir. 

Toz toplama üniteleri için torbalı filtre, sulu filtre, mobil filtre, titreşim motorlu filtre, yağ buharı ve yağ dumanı filtresi seçenekleri mevcuttur. Torbalı filtreler tozun kuru olarak ayrılması için kullanılır. Aynı zamanda yararlı tozların akış havasından çıkarılmasını da sağlarlar. Genellikle çimento fabrikası, ağaç üretim sahası, cam üretim tesisi ve metalürji gibi alanlarda tercih edilir. Sulu filtreler, tozun maksimum seviyeye çıktığı alanlarda tercih edilir. Bu alanlar içerisinde kimya ve ilaç sektörü yer almaktadır. Sulu filtre tozun bu alanlarda havadan ayrılmasını sağlamaktadır. Titreşim motorlu filtreler ise merkezi sistem toz ve duman emisyonu için kullanılır. Filtre torbaları iğneli polyester filtrelerden oluşur. Bir diğer filtre çeşidi olan mobil filtreler havada daha az tozun bulunduğu ve kaynak dumanının olduğu alanlar için kullanılır. Tekrar temizlenme imkânı bulunmaktadır. Son olarak yağ buharı ve yağ dumanı filtresi ise yağ buharının ve dumanının yüksek düzeyde bulunduğu CNC tezgâhları ile üretim yapılan sahalarda tercih edilir. CNC tezgahlarından yayılan duman ve yağı filtreler. Metal işleme ve otomotiv sektörlerinde sıklıkla tercih edilir. 

Toz Toplama Ünitesi Bakımı

Toz toplama ünitesinin imaları ve tesise yerleştirilmesinin ardından bu sistemlerin bakımının nasıl yapılacağı çokça sorulan sorulardan biridir. İmalatçı firma genellikle toz toplama ünitesi bakım kılavuzu vermektedir. Ancak yine kısaca bu sürecin nasıl işlediğinden bahsetmek gerekir. 

Toz toplama ünitesi ömrü eğer doğru ürün seçilirse oldukça uzundur. Ayrıca bakım işlemleri de gerektiği şekilde yapılırsa bu süre daha da uzatılabileceği gibi sistemin işleyişi de sorunsuz devam edecektir. Toz toplama ünitelerinde torbalı ve kartuş filtre ekipmanları toz türüne göre tercih edilen seçeneklerdir. Bu tür filtrelerde yeterli yüzey alanı önemlidir ve gereken miktarda yüzey alanı seçilmelidir. Eğer yeterli yüzey alanı tercih edilmezse ve de filtre torbası eksik olursa toz toplama ünitesinin çalışma sisteminde sorunlar ortaya çıkabilir. Tüm bunlar çerçevesinde Toz toplama ünitesi bakımı profesyonel ekipler aracılığıyla bakım işleminin yapılması ve ekipmanların denetlenmesi bu tür sorunları engellemektedir. 

 

TOZ TOPLAMA ÜNİTE FİYATLARI, ORTAMDA OLUŞAN TOZUN ORANINA GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR. LÜTFEN TOZ EMİLMESİ PLANLANAN ALANIN METREKÜP OLARAK ÖLÇÜLERİNİ İLETEREK FİYAT TALEBİNDEN BULUNUN. 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar