Reküperatör Nedir?

 

Reküperatör veya diğer adı ile eşanjör, ısı geri kazanım sistemleri olup sıcak gazın verdiği ısı enerjisinin soğuk havaya geçmesini sağlayan bir ekipmandır. Katı, sıvı veya gaz yakıtlar yakıldığında sıcak duman gazı ortaya çıkar. Isı değiştirici cihazlar olan Reküperatör ile kazan yakma havası veya herhangi bir gaz akışkanı ısıtılabilir.  Kullanım yeri veya amacına göre dik ya da yatık duman borulu siyah malzeme veya paslanmaz malzeme kullanılarak üretilir.

Reküperatör Nasıl Çalışır?

Reküperatöre giren-çıkan hava akımları bir cidarla birbirinden ayrılmıştır. Sıcak-soğuk hava akımının sıcaklık değerleri birbirinden farklıdır. Sıcak olan hava akımının ısısı cidar yolu ile soğuk olan hava akımına iletilir. Yani sıcak hava akımı sıcak bölgeden soğuk bölgeye geçer. Sonuçta sıcak ve kirli hava ısısı soğuk ve soğuk ve temiz havaya geçer veya tam tersi bir işlem olur.

600 ℃ ve üzeri sıcaklıklar için reküperatörler, 160 ℃ nin altına düşmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Metalik reküperatörler maksimum 1000 ℃ de, seramik reküperatörler ise 1000 ℃ deki sıcaklıklarda kullanılabilir.

Cam, seramik ve çimento başta olmak üzere, doğalgaz santralleri ergitme fırınları için uygundur. Atık ısı sistemlerindeki çalışma prensibi ile aynı özelliklere sahip olup, reküperatör kullanımında kazanılan ısı enerjisini verimli ve faydalı bir şekilde kullanılabilmesi için mutlaka bir alan gereklidir.

Reküperatör İle Isı Enerjisini İletimi

Reküperatör cihazlarında atık ısı enerjisinin sıvı akışkanlara taşınması geniş kanallarla gerçekleşir. Bu nedenle sıcak hava kütlesi taşınırken hız ve yüksek debi için fanlar tercih edilerek reküperatör kanal ebatları minimum seviyede tutulur. Böylece çevresel ısı kayıpları da azalır.

Yakma kazanında reküperatör, atık ısı enerjisi ve kazanın yakma havasının ısıtılmasında kullanılmaktadır. Yakma hava sıcaklığı yanma odasına ne kadar sıcak girerse verim o kadar yüksek olur.

Reküperatör kullanılmayan bir kazanda brülör gücü kazanın duman kanalı ile duman borularının maruz kaldığı direnci yenecek seviyede seçilmektedir. Reküperatör kullanılan kazanda yakma hava sıcaklığı yükseltilmekte, 80-160 ℃ havanın genişlemesi ile gerekli olan m³ değerinin karşılanamayacağı düşünülerek değerler ona göre hesaplanmalı ve tercihler de bu doğrultuda yapılmalıdır.

Brülör fan çark yapısı da yüksek sıcaklıklara uygun olmalı, ele edilen maksimum değere göre brülör firması ile görüşülmelidir. Reküperatörler  %5-8 oranında yakıt tasarrufu sağlayan cihazlardır.

Sıvı, yakıt/doğalgaz yakılan buhar kazanlarında bacaya yükselen duman gazı sıcaklığı ortalama 50-100 ℃ dir.

Bazılarında 214-264 ℃ yi bulur. Kızgın yağ kazanlarında bu sıcaklık 280-300 ℃, fuel-oil yakımında 160 ℃ ve doğalgaz yakımında ise 120 ℃ ye kadar düşmektedir.

Reküperatör Tasarımı ve Üretimi

Yüksek basınç duman borulu reküperatörler TS EN 12952, Loyd kuralları, TRD, DIN ve EN standartlarında üretilmektedir. Kullanılan malzeme kalitesi ise EN 10028 standartlarında olan P265GH ya da P295GH kazan sacından üretilir. Duman boruları ise EN 10216 ya daEN10217 standartlarına uygun P235GH- P265GH çelik çekme kazan borularından üretilmektedir.

Cam fırını benzeri aşındırıcı korozif gazlar barındıran atık duman gazları için AISI304 ya da AISI 316 paslanmaz malzemelerle  reküperatör cihazlarının uzun ömürlü olması sağlanır.
Yoğuşmalı ve korozif gazlar için de kesinlikle AISI304 ve AISI316 kalite standartlarında paslanmaz boru ve sac kullanılmaktadır.

Isı geri kazanımında en iyi ısı değiştiriciler olan reküperatörler, istenen verimliliğin sadece bir reküperatör kullanılarak elde edilebildiği cihazlardır. Yatırımın aşınma payı süresi son derece kısa olup, 3-11 ay gibi bir sürede sağladığı ısı tasarrufu ile ödenen miktarı amorti eder.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar