Serpantin Nedir?

Serpantin, ısıtma ve soğutma sistemlerinin vazgeçilmezi olan ve endüstride birçok alanda kendisine yer bulan rezistanslara verilen isimdir. İçerisinden geçen sıvı ya da gaz halindeki maddeyi istenilen düzeyde ısıtmak veya istenilen düzeyde soğutmak amacı ile kullanılır. Serpantin adını bir taştan almaktadır. Bu taş yüzey kaplaması olarak kullanılan serpantin taşıdır. Ancak serpantin taşı ve serpantin birbirinden oldukça farklı kavramlardır. Serpantin, belirli bir sistematik üzerine kurgulanmış ısıtma ya da soğutma sistemlerinde bükülerek ya da kıvrılarak yüzeye uygulanır. Yaygın bir biçimde yaygınlaştırılan serpantin kanalları içerisinde, gaz ya da sıvı maddenin dolaşımı ile istenilen ısının elde edilip hedeflenen alanda kullanılmasını sağlayan bir sistemdir.

Serpantin Isıtıcılar ve Çeşitleri

Çoğunlukla bakır ve çelik kullanılan serpantin ısıtıcılarda kanat bölümünde alüminyum çokça kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra paslanmaz borularla desteklenmiş serpantin kökenli ısıtıcılar da imal edilebilmektedir. En çok boru üretiminde yer alan bu modelde, havanın ısıtılması ve özgül nemde meydana getirdiği aktarım ile sıcaklık artışı elde etmek amaçlanır. Ayrıca bu sistem radyatör sistemlerinde de kullanılmaktadır. İklimlendirmenin birincil ve ikincil ısı transferi yüzeyi prensipleri doğrultusunda, akışkanlığın devamlılığını sağlayan ve cebri sirkülâsyonu soğutma ya da ısıtma serpantinlerine yönlendiren sistemler de günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır.

Serpantin Kazanları

Serpantin kullanımında, endüstriyel ve büyük makinelerin söz konusu olduğu pek çok işleyiş alanı bulunmaktadır. İhtiyaçlara göre çok farklı formlarda üretilen serpantinler endüstriyel alanlarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bunlara en iyi örnek serpantin kazanlarıdır. Örneğin kızgın yağ kazanları endüstride sıkça rastlanan kullanım formları olarak bilinmektedir. Paslanmaz bir alaşıma sahip olan bu yapı kazan sargı boruları ile desteklenmektedir. Bunun yanı sıra serpantin sarımı prensibi ile yine bir yalıtım kazandırılmış yüksek ısıdaki kazanlar imal edilebilir ve bu ekonomik açıdan işletmeye büyük katkılar sağlayan bir yöntemdir.

Serpantin İmalatı

Benzeri diğer alanlarda olduğu gibi serpantin imalatı da uzmanlık gerektiren bir çalışma olup üretiminde profesyonel bir ekip gerektirmektedir. Isıtma sistemlerinde 1-2 sıralı şekilde ısıtıcı grupları imal edilmesinin yanı sıra, soğutma gruplarında 2-4 ya da 6 sıralı imal edilen serpantinler mevcuttur. Soğutma grupları havalandırma santrallerinde aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca havalandırma santrallerinde çokça yer alan indüksiyonlu iklimlendirme ve bireysel iklimlendirme çalışmalarında serpantin teknolojilerine yer verilmektedir.

Serpantin Seçimi ve Hesaplaması

Serpantin seçiminde en önemli nokta ısıtma sisteminde mi yoksa soğutma sisteminde mi kullanılacağının tespit edilmesidir. Çoğunlukla ısıtma amaçlı kullanılan serpantin sistemlerinde paslanmaz çelik boru ve SRM çelik borular gibi ağır metallerin yanı sıra bakır ve bafon borulara da yer verilir. En yaygın olarak kullanılan ürün 21.3 x 2.7 SRM çelik borulardır. Bu borular özellikle buhar serpantini imalatında ayrı bir yer tutmaktadır. İmalat ve bakım işlemleri teste tabi tutulan ürünlerin genellikle 16 bar basınç altında 2 ila 3 yıl arasında sorunsuz çalıştıkları tespit edilmiştir.

Buhar, kızgın yağ ya da kızgın su gibi sıvıların kullanılmakta olduğu sistemlerde SRM çelik borular genellikle işletmelerin yatırım maliyetleri için daha avantajlıdır. Bunun yanı sıra SRM çelik borudan imal edilmiş olan serpantin sistemleri en iyi koşullarda dahi 4-5 yıl aralığında tam performansla çalışabilmektedir.

Daha uzun ömür beklenen sistemlerde ise paslanmaz çelik serpantin boruları kullanılmaktadır. İşletme yatırım maliyetleri açısından daha yüksek değerlerde olsa da uzun ömürlülüğü sayesinde kullanım maliyeti olarak işletmeye avantaj sağlar.

Spiral kanatlı, kendinden kanatlı ve pul dizme serpantin çeşitleri, kullanım alanına göre ısı akışını yaygınlaştıran sistemler olup en uygun maliyetle en verimli olacak şekilde üretimi yapılan ürünlerdir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar