Turbofin

Turbofin ısıtma sistemlerinde performansın ve verimliliğin artırılması amacıyla imalatı yapılan sistemlerdir. Düşük maliyet, minimum çevresel etki kazanımlarına yönelik olarak en efektif tasarımlarla imal edilen turbofinler, ovalama kanatlı serpantinlerin geliştirilmesi sonucu elde edilmiş bulunan bir ürün çeşididir. Artırılmış kanat kesimleri hava türbülansını artırmakta, böylece ısı transferinin artırılması sağlanmaktadır.

 

Turbofin borular iyileştirilmiş ısı transfer özelliklerine sahip bir üründür. Bu tip borular kendinden türbülatörlü ve kendinden kanatlı ( finli) alüminyum çekme borulardır. Geliştirilmiş ısı transferi, boru boyunca helisel bir akış oluşturan boru içerisindeki türbülatör ve bir burkulma açısı ile boru çevresinde meydana gelen dalgalı kanat yapısı sayesinde elde edilmektedir. Bu tür yapılara sahip olan borular, atık baca gazı ekonomizerlerinde ( hava baca gazı) kullanılmak üzere tasarlanmış ürünlerdir.

 

Kanat türbülatörlerine sahip olması sebebiyle temizliği daha zor olan sistem, kirlilik faktörünün yoğun olduğu akışkanlarda kullanıma uygun değildir. Kanatların boru etrafına baskı ile içe preslenmesiyle imal edilir. Bu uygulama sayesinde boru etrafında kanat oluşumu sağlanmış olur. Turbofinler boru içerisine veya kanat yüzeyine uygulanabilir özelliğe sahip bulunmaktadır. Kanatların özel ekipmanlarla kesilmesiyle imalatı gerçekleştirilir.

  • Maksimum çalışma sıcaklığı 285° C
  • Atmosferik korozyona dayanıklılığı mükemmel
  • Mekanik dayanım mükemmel
  • FIN malzemeleri Alüminyum
  • TÜP malzemeleri sınırlama yoktur.

Turbofin Flow simülasyon çalışmaları yapılarak geliştirilmiş bulunan hesaplama altyapısı sayesinde ürünlerin termal tasarımları ve boyutlandırılması gerçekleştirilmektedir. Sonrasında, konstruktif tasarımı tamamlanarak, tasarım çalışmaları sonlandırılmış ürün prototip üretimi yapılmakta ve müşteri kullanımına sunulmak üzere son haline getirilmektedir.