Plakalı Eşanjör Hesabı Nasıl Yapılır?

En çok kullanılan eşanjör tiplerinden biri olan plakalı eşanjör, en verimli ısı eşanjörü olarak tercih ediliyor. Modüler yapısı ile farklı eşanjör tiplerine sahip olup kullanım alanına göre plakalı eşanjör hesabı yapılıyor. Plakalı eşanjör hesabı, eşanjörün boyutlarının baz alındığı bir hesaplama şeklidir. 

Plakalı Eşanjör Hesabı

Eşanjörde kullanılacak plaka sayısı, plaka dizilimi, akış yönü, montajda kullanılacak conta tipi ve ihtiyaç duyulan ısı transfer katsayısı gibi eşanjörün genel özelliklerinin ön planda olduğu bir hesaplamadır. Doğru bir eşanjör hesabının yapılabilmesi için tüm değerlerin ve detayların doğru bir şekilde üretici firmaya iletilmesi gerekir. Plakalı eşanjör hesabı, üretici firmaya iletilen bilgiler baz alınarak yapılır. İstenen bilgilerin doğru ve detaylı bir şekilde iletilmesi yanında üretici firmanın tecrübesi de önemli rol oynar. Doğru bilgileri alabilen ve tüketiciyi yönlendiren firma profesyonel firmadır.

Plakalı eşanjör hesabı yaptırmadan önce plakalı eşanjörlerin çalışma mantığını bilmek gerekiyor.

Plakalı Eşanjörlerin Çalışma Prensibi

Plakalı eşanjörler, sıcaklıkları farklı iki akışkan arasında ısı transferinin gerçekleştiği cihazlardır. Isınacak ve ısıtacak akışkanlar birbirinden plakalarla ayrılmıştır. Standart bir plakalı eşanjörde; ikisi ısınacak akışkanın, ikisi de ısıtacak akışkanın giriş çıkışı olmak üzere 4 giriş-çıkış portu yer alır. Özel üretimlerde giriş-çıkış portlarının sayısı değişmektedir. 

Sökülebilir, kaynaklı, yarı kaynaklı ve lehimli tipleri ile plakalı eşanjörler, ürün yelpazesi olarak dünyada en fazla ürünlere sahip eşanjörlerdir. Çalışma şartlarına bağlı olarak kolay bir şekilde plaka eklenebilir veya çıkarılabilir. Böylece değişen şartlara kolaylıkla uyumlu hale getirilir. 

Isı değiştirme görevi olan plakalar taşıyıcı barlar üzerinde saplamalar vasıtası ile dizilidir. Her bir plaka yekpare olup yüksek mukavemettedir. Plakalar üzerinde kaynak ya da bağlantı bulunmaz. Her bir plakanın dört köşesinde delik yer alır. Sızdırmazlık ve ısı transfer kanalları için de contalar bulunmaktadır. 

Plakalı Eşanjörü Oluşturan Parçalar

Plakalı eşanjörler genel olarak aşağıdaki parçalardan oluşmaktadır:

 • Giriş-çıkış bağlantılarının ve bilgilerin yer aldığı ön gövde
 • Plakaları sabitleyen alt-üst taşıma milleri
 • İlk plaka, akış plakaları ve son plaka
 • Hareketli arka gövde
 • Saplama ve pullar

Eşanjör etiketinde yer alan bilgiler:

 • Model bilgisi
 • Kapasite bilgisi
 • Üretim numarası
 • Max-Min çalışma sıcaklığı
 • Basınç değeri
 • Min. sıkma ölçücü
 • Üretici firma iletişim bilgileri

Plakalı Eşanjör Hesabı Neden Önemli?

Yüksek verimle ısı transferi yapmaya yaraya plakalı eşanjörler birçok avantaja sahip cihazlardır. Sahip olduğu avantajlardan maksimum seviyede faydalanmanın yolu doğru bir plakalı eşanjör hesabından geçiyor. Günümüzde birçok üretici firma plakalı eşanjör hesaplama programı kullanıyor. Hesaplama her ne kadar otomatik yapılsa da, verilen bilgilerin doğru ve net olması hesaplamayı etkiliyor. Üretici firma veya markası ne olursa olsun, verilen değerler ayı olduğu müddetçe ısı transfer m² farkı %3-%5’ten fazla olmamalıdır. Plakalı eşanjör hesabı dışarıdan alınıyorsa, hizmet alınan firmanın yetkinliği ve güvenilirliğinden emin olunmalıdır. Üretim sürecini son derece etkileyen bir konu olan plakalı eşanjör hesabı, yanlış bir hesaplamada işgücü, zaman ve sonuç olarak para kaybına neden olacağından üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. 

Plakalı eşanjör hesabını profesyonel bir şekilde yapan firmalardan destek alınmalı, verileri netleştirmede gerektiğinde firma yetkililerinden yardım alarak doğru bilgi ve verilerle plakalı eşanjör hesabı yaptırılmalıdır. Kompakt tasarımlı, düşük ağırlıklı, düşük hacimli, düşük maliyetli, ergonomik ve yüksek verimli plakalı ısı eşanjörlerinin sahip olduğu avantajlardan böylelikle maksimum seviyede faydalanmak mümkündür. 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar

selami 2023-02-12 12:46:24

220 daire sitemiz vardır 6 katlı nasıl eşanjör kullanılır

Mehmet 2021-10-11 11:47:03

İyi çalışmalar. Bir daire için pelet katı yakıtlı kalorifer kazanı için eşanjör almak istiyorum. Kaç panelli alsam yeterli olacaktır. Bilgi verirseniz sevinirim. 12,16 veya 20 plakalı olması çok farkeder mi. Kullanacağım yerler mutfak ve banyo sadece