Toz Toplama Ünitesi İmalatı

Toz toplama ünitesi ile çalışma alanlarınızı daha sağlıklı ve hijyenik hale getirebilirsiniz. Sizin ve çalışanlarınız için en doğru sistemler burada!

Toz toplama ünitesi, endüstriyel üretim alanlarında mutlaka kullanılması gereken sistemlerden birisidir. Üretim sırasında sağlığa zararlı bir şekilde oluşabilecek ortamı engellemek adına toz toplama üniteleri son derece önemli sistemlerdir. 

Endüstriyel üretim yapan fabrikaların kullanması gereken bu üniteler hem sizin hem de çalışanlarınızın sağlığı için son derece büyük önem arz eder. Bu nedenle de doğru şekilde üretilmiş, kaliteli ve uzun ömürlü toz toplama ünitesi tercih ederek çalışma alanlarını daha sağlıklı ve daha temiz hale getirebilirsiniz. 

Toz Toplama Sistemi Nedir?

Fabrika toz toplama sistemleri; üretim yapan endüstriyel alanlarda üretim sırasında meydana gelen toz parçacıklarını temizleyerek hem hava kirliliğini hem de insan sağlığına gelebilecek zararları önleyen sistemlerdir. Gözle görünen tozların yanı sıra gözle görülmeyen ancak akciğer sağlığını tehdit eden toz partiküllerinin temizlenmesi açısından son derece önemli sistemlerdir. 

Gözle görülmeyen toz partiküllerini dahi havadan temizleyerek ortamı insan sağlığı için elverişli ve hijyenik hale getiren toz toplama ünitesi, tüm tozu kaynaktan emerek filtrelerden süzer, kirli ve tozlu havayı etrafa yayılmadan temizlemiş olur. Böylece çalışma ortamı hijyenik hale geldiğinden çalışma ortamınızı da verimli hale getirmiş olursunuz. 

Endüstriyel alanda kapsamlı üretim faaliyetleri gerçekleştiren fabrikalarda etrafa yayılan toz parçacıkları, insan sağlığına zarar verirken aynı zamanda ciddi anlamda çevre kirliliğine neden olur. Bu nedenle de endüstriyel alanlarda üretimin en önemli parçalarından birisi de top toplama ünitesi olmaktadır. 

Toz Toplama Sistemi Nasıl Çalışır?

Toz toplama ünitesi, basit bir çalışma sistemine sahiptir. Bu basit çalışma sistemi sayesinde havayı temizler ve çevre kirliliğine engel olur. Bu nedenle de üretim alanlarınızda tercih edeceğiniz toz toplama sistemlerinin işletmeleriniz için en doğru sistemler olduğundan emin olmalısınız. 

Farklı alanlarda kullanılan bu sistemler, imalat sırasında farklı şekillerde üretilir ve dolayısıyla da üretilen modeller içinde her kullanım alanına uygun modeller yer alır. Her sistemin çalışma prensibi benzer olsa da filtre özellikleri farklı olduğundan toz yoğunluğuna göre doğru filtre seçimi yapmak bu noktada büyük önem taşır. 

Toz toplama sistemlerinin içerisinde bir filtre vardır. Ünite çalıştığında çevrede gözle görülen ya da görülmeyen tüm toz partikülleri, ünite içindeki filtreden geçirilerek toplanır. Bu filtreyi düzenli aralıklarda temizlenmelidir. Temizleme sonrasında ortamdaki çevreye ve insan sağlığına zararlı olan tüm tozları uzaklaştırmış olursunuz. 

Toz Toplama Makinesi Ne İşe Yarar?

Özellikle geniş kapsamlı üretim yapan tesislerde çalışma alanlarında çok fazla toz oluşumu meydana gelir. Bu toz oluşumlarının bir kısmı gözle görülebileceği gibi bir kısmı gözle görülemeyecek kadar küçük partiküllerdir. Dolayısıyla da gözle görülen tozların ortamdan uzaklaştırılması aynı zamanda gözle görülmeyen tozların temizlendiği anlamına gelmez. 

Üretim alanlarınızın gerçekten temiz ve sağlıklı olduğundan emin olmak istiyorsanız mutlaka toz toplama ünitesi kullanmanız gereklidir. Son derece işlevsel olan toz toplama sistemleri, üretim ortamlarındaki tüm tozların temizlenmesini sağlar. 

Çevre kirliliğini %100 önleyen bu sistemler, aynı zamanda insan sağlığını da korur ve özellikle insanlarda tozlu havayı solumaya bağlı olarak gelişebilecek akciğer hastalıkların oluşmasını engeller. Dolayısıyla da son derece kullanışlı ve gerekli bir sistemdir. 

Toz Toplama Sistemleri Kullanım Alanları Nerelerdir?

Toz toplama sistemleri; özellikle İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli ve benzeri gibi büyük üretim tesislerinin bulunduğu alanlarda kullanılan teknolojik sistemlerdir. Bu nedenle de kullanım alanları oldukça geniştir. 

Dökümhane ve çelikhane gibi üretim tesislerinde yaygın olarak kullanılan toz toplama ünitesi, aynı zamanda hammadde üretim alanlarında, boya tesislerinde, kimya sektöründe, tarım sektöründe ve havacılık sektöründe de aktif olarak kullanılır. Bu tesislerde kesim makinelerinden çevreye yayılan tozlar ciddi anlamda risk unsurudur. Ancak bu sistemler sayesinde üretim alanları neredeyse tamamen temizlenir ve verimli hale gelir. 

Toz Toplama Ünitesi Fiyatları 

Toz toplama ünitesi fiyatları, tek bir fiyat bandına sahip sistemler değildir. Kullanılacak alana göre projelendirilerek üretilen bu sistemlerde aynı zamanda yine kullanılacak üretim tesislerine en uygun yapıda olan filtre modelleri tercih edilir. 

Üretim öncesinde hazırlanan toz toplama ünitesi projesinde yer alan detaylara göre her tesise özel olarak üretimi yapılan sistemlerin fiyatları da kullanılan malzemeye ve filtre seçimine göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple de en doğru fiyat bilgisini keşif ve projelendirme sonrasında uzmanlardan alabilirsiniz. 

Toz Toplama Ünitesi Nasıl Üretilir?

Toz toplama ünitesi, üretim öncesinde keşif gerektiren sistemlerdir. Bu nedenle de üretim tesislerinize en uygun filtreli sistemleri saptayabilmek için üretim öncesinde uzmanlar tarafından mutlaka üretim yerlerinizin keşifleri yapılmaktadır. 

Üretim tesislerinin toz kapasitesi ve kullanım alanı gibi detaylara göre toz toplama ünitesi projeleri kâğıt üzerinde hazırlanır. Proje hazırlığı sırasında filtre seçimi, fan tercihi, toz torbaları ve valflerin tercihi belirlenir. Tüm detaylar belirlendikten sonra ise artık üretim aşamasına geçilir. 

Toz toplama ünitesi imalatı son bulduktan sonra üretim tesislerinizde en uygun noktalara kurulur. Kurumlum sırasında boru sistemleri de projede belirtilen detaylar doğrultusunda gerçekleştirilir ve böylece sistem, kullanıma hazır hale getirilir. 

Endüstriyel Toz Toplama Sistemleri Üretiminde Hangi Filtreler Kullanılır?

Endüstriyel toz toplama ünitesi üretiminde birçok farklı filtre modelleri kullanılır. Üretim sırasında ünitenin kullanılacağı tesislere en uygun filtre seçimi yapılır ve böylece ünitelerin verimi maksimum seviyeye çıkarılır. 

Her ünite filtresinin özellikleri ve dolayısıyla da kullanıldığı alanlar farklıdır. Şayet doğru filtre seçimi yapılmadığında toz toplama ünitesi zarar görebileceğinden verimde büyük oranda düşme ve sistemin arıza yapması gibi sorunlarla karşılaşmanız mümkün hale gelir. 

Torbalı Filtre

Kirli havanın temizlenmesinde büyük fayda sağlayan torbalı filtreler, filtre torbaları ve tel kafesler ile toz toplama ünitesi içerisinde kullanılan ürünlerdir. Toz partiküllerinin havadan kuru bir şekilde ayıklanmasını sağlar. Torbalı filtre, doğru tesislerde kullanıldığında hava %99,99 oranında temizlenmiş olacaktır. Özellikle cam üretim tesislerinde, gübre ağaç tesislerinde, maden tesislerinde, metalürji tesislerinde, dökümhanelerde ve çimento fabrikalarında kullanılan filtrelerdir. 

Kartuş Filtre

Torbalı filtreler ile aynı çalışma prensibine sahip olan kartuş filtre ürünleri; filtrasyon amacı ile kullanılırken torbalı filtrelerin yerine kullanılabilmektedir. Kartuş filtreler farklı bir basınç ölçümüne sahip olduğundan otomatik filtre temizliği yapabilen filtrelerdir. 

Yağ Dumanı Filtresi

Genellikle yağ buharının ve yağ dumanın yoğun olduğu cnc metal işleme tezgahlarında kullanılan toz toplama ünitesi filtreleridir. Tezgahlardan çıkarak havaya karışan yağ dumanını ve buharını kaynağından doğrudan çeker aşamalı bir şekilde içine vakumlar. 

Kullanım alanı son derece geniş olan yağ dumanı filtresi; metal işleme tesislerinde, çimento ve kumlama tesislerinde, dökümhanelerde, otomotiv ve gıda sanayisinde, seramik ve kimya tesislerinde yoğun bir şekilde kullanılır. Özel tasarım olan yağ dumanı filtresi, tamamen sessiz çalışma özelliğine sahip olduğundan her mekânda da kullanımı son derece rahattır. 

Sulu Filtre

Toz oluşum oranı yüksek olan ortamlarda en doğru filtre tercihi sulu filtre olmaktadır. Toz partiküllerinin hava ayrışmasını sağlayan sulu filtreler; havacılık sektörü başta olmak üzere kimya ve ilaç tesislerinde, tarım sektörlerinde, hammadde ve maden sektörlerinde yaygın olarak kullanılan filtrelerdir. 

Mobil Filtre

Duman ve hafif düzeydeki toz parçacıklarının havadan ayrıştırılmasında ve havanın temizlenmesinde kullanılan filtre türüdür. 360 derece hareket manevrasına sahip olduğundan kullanımı son derece kolaydır. Temizlenerek çok kez kullanım imkânı sunan mobil filtre, sürekli kullanılmaya uygun olmayan dolayısıyla da toz oranı düşük olan tesislerde tercih edilmektedir. 

Titreşim Motorlu Filtre

Merkezi sistemlerin bulunduğu tesislerde dumanı ve tozu temizlemek için kullanılan filtrelerdir. İçerisinde yüksek statik basınçlı aspiratörler vardır. Bu aspiratörler sayesinde kirli havayı emerek havanın içindeki tüm kirleri filtreye ulaştırır. İçerisinde bulunan filtre torbası, iğneli ve polyesterdir. 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar