Kızgın Yağ Radyatörü

Kızgın yağ radyatörü, proses havanın ısıtılmasında kullanılan radyatör çeşididir. Kızgın yağın ortaya çıkardığı enerji, özellikle yüksek ısıya ihtiyaç duyulan ortamlarda ısı transferi için kullanılır. Kızgın yağ akışkanlı ısı transfer sistemleri yüksek verimlilikte olup, kızgın yağ sirkülasyonu ile ortamın istenen ısı değerlerinde ısıtılmasını sağlar. Isı transfer yağları, 300-350°C atmosfer basıncında buharlaşmayan ve kapalı ısı transfer sistemlerinde kullanılan yağlardır. Yağ sıcaklığının 350°C yi geçmemesi önemlidir. Düşük sıcaklıklar radyatörde basınç kaybına neden olurken, yüksek sıcaklıklar oksidasyona neden olur. 

Kızgın Yağ Radyatör İmalatı

Bir radyatörde ısı transfer yüzey alanı, akışkan yağın özelliği, basınç ve kapasite radyatör verimini etkileyen unsurlardır. Radyatörler, ihtiyaca uygun kullanılacak yağ akışkanının türüne göre farklı modellerde üretilir. Kanatlı serpantinlerin kullanıldığı sistemlerde radyatörler;

 • Düz borulu
 • Kanatsız çıplak borulu
 • Kanatlı oval borulu
 • Kanatlı, ikili düz borulu
 • Yivli ve kroçilli borulu radyatörlerdir.

Isı transferi ve ıs geri kazanım sistemleri olan kızgın yağ radyatörleri; U büküm karbon çelik, pirinç, alüminyum veya bakır malzemelerden üretilir. Gruplandırma ve kaplamalar kızgın yağ radyatörünün kullanılacağı alana göre belirlenir. Müşteri isteklerine göre üretilen radyatörler kapasiteye ve ihtiyaca uygun üretilen cihazlardır. Her bir aşama için özel hesaplamalar yapılmakta olup amaca uygun ve prosese özel üretimlerdir.

Kızgın Yağ Radyatör Kullanımı

Kızgın yağ akışkanının ortaya çıkardığı ısı enerjisinden maksimum seviyede faydalanmak için öncelikle basınç faktörüne dikkat etmek gerekiyor. Yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyulan ortamlarda ısı transferi sağlayan kızgın yağ radyatörü, basınçsız bir şekilde kızgın yağdan ısı enerjisinin elde edildiği radyatör çeşididir. %20-25 arası tasarruf oranı ile birçok alanda tercih edilir. Yağ akışkanlığını azaltan termal genleşme, radyatörün verimliliğini düşüren bir durumdur. Termal genleşme arttıkça yağ akışkanlığı azalır ve kızgın yağ radyatöründe performans düşüklüğüne neden olur. Tesisatta kullanılan boru ve vana malzemesinin kaliteli malzemeden olması önemlidir. TS EN standartlarında üretilen kızgın yağ radyatörü, 1,5-2 m/sn hızla kızgın yağ akışkanının sirküle edildiği radyatör tipidir. Termal yağ, radyatör içinde yatay olarak yerleştirilmiş borulardan geçer. Yanma odası veya elektrik rezistanslarından alınan ısı enerjisi ile termal yağ sıcaklığı istenen düzeye çıkarılır. Böylece, yüksek sıcaklıkta kızgın yağ elde edilmesi sonucu bir ısı enerjisi ortaya çıkar. Yüksek sıcaklıklar kullanılarak sıcak su, kızgın su ve buhar elde etmek isteyen işletmelerin tercihidir. 

Kızgın Yağ Radyatör Kullanım Alanları

Yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyan işletmelerde kullanılan kızgın yağ radyatörü; sıcak su, kızgın su ve buhar üretiminde kullanılıyor. Isı transferinde elde edilen yüksek performans sayesinde kayda değer oranlarda tasarruf sağlanıyor. Kalorifer peteğinin çalışma mantığı ile aynı şekilde çalışan kızgın yağ radyatöründe akışkan olarak su değil yağ dolaşır. Seyyar yapıda olanlar tekerlekli olup elektrik enerjisinin kullanıldığı radyatör çeşididir. Düşük maliyetli bir ısıtıcı olan kızgın yağ radyatörü, sağlık için faydalı çözümler üretmektedir. Havayı kurutmayan ve ısıyı direk havaya vermeyen radyatör modeli olarak sıklıkla kullanılmaktadır. 

Günümüzde farklı marka ve modellerde kızgın yağ radyatörleri kullanılıyor. Sürekli ısı sağlamada istenen verimin elde edildiği kaliteli ve güvenilir radyatör çeşidi olarak sıklıkla kullanılıyor.

Kızgın Yağ Radyatör Özellikleri

 • Karbon çelik, pirinç, alüminyum veya bakır malzemelerden üretilir
 • Düz, kanatlı, kanatsız, yivli veya kroçilli borular kullanılır
 • Müşteri isteklerine ve kapasiteye göre yapılan hesaplamalar sonrası imal edilir
 • TSE EN kalite standartlarına sahiptir
 • Dayanıklı, uzun ömürlü ve güvenilirdir
 • Minimum maliyetle maksimum verim sağlar
 • %20-25 oranlarında tasarruf sağlar
 • Termal genleşmeye dikkat edildiği sürece sorunsuz kullanılır
 • Marka ve modeline göre bazı özellikleri değişse de çalışma prensibi aynıdır
 • Düşük basınçlarla yüksek sıcaklıklar elde edildiğinden verimliliği yüksektir

Kızgın Yağ Radyatör Kullanım Avantajları

Performans, verimlilik ve maliyet avantajları ile tercih edilen kızgın yağ radyatörü, sürekli sıcak su ihtiyaçlarına en etkili şekilde cevap veriyor. Sıcak su, kızgın su ve buhar sistemlerinde önemli ölçüde tasarruf sağlayarak işletmelerde maliyet giderlerinin düşürülmesinde önemli rol oynuyor. İstenen sıcaklık ayarlamasının yapıldığı kızgın yağ radyatörü, uzun yıllar sorunsuz kullanılan radyatör çeşidi olarak dikkat çekiyor.

Tesisatta tortu bırakmayan ve kazan taşı yapmayan kızgın yağ akışkanı, ortaya çıkardığı ısı enerjisi ile dört mevsim sorunsuz kullanılan radyatör çeşididir. En soğuk kış günlerinde tesisatta herhangi bir donma olayı görülmez. Kullanılan termal yağ akışkanı için herhangi bir şartlandırmaya gerek yoktur. 

Bir tarafında kızgın yağ akışkanı diğer tarafında yakıtın yanması sonucu ortaya çıkan ve ısı sağlayan alev, duman veya gazın dolaştığı bir sistem olup kapalı basınçlı sistemlerdir. Sirkülasyon pompasının yarattığı basınçla çalışır. Termik yağlar korozyona, kireçlenmeye veya kazan taşı gibi tortulara neden olmaz. Termik yağ maliyeti başlangıçta gider olarak yüksek olsa da kısa sürede sistem kendisini amorti eder. 

Cihazı kullanmaya başlamadan önce kullanma talimatları dikkatle okunmalı, kızgın yağ radyatörünün periyodik bakımları ihmal edilmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar