Serpantin Radyatör ve Buhar Radyatörü

Serpantin radyatör batarya görünümünde bir dizayna sahip radyatörler, kanatlı boru, sarma kanatlı veya pul dizme serpantinlerden oluşturulabilir. Ayrıca gibi, özel kalıplarla basılan lameli üniteler de olabilmektedir.

Radyatörler boru içerisinden geçen akışkandan aldığı ısıyı, ihtiyaç duyulan ortamlara iletme işlevini yerine getirirler. Isı değiştirici olarak da adlandırılan radyatörler, ısıtma, soğutma veya kurutma gibi amaçlara yönelik olarak kullanılmak üzere kanatlı ya da kanatsız boru gruplarından imal edilir.

Radyatör imalatları, ürünün kullanım amacı, ortam koşulları, gerekli kapasite, sistem akışkan cinsi gibi etkenler analiz edilerek yapılır. Bu unsurların detaylı olarak incelenmesi sonucunda özel programlarla yapılan hesaplamalarla müşteriye en verimli sonuç sunulur. Geliştirilen radyatör tasarımlarında malzeme cinsi, radyatörün çalışma şartları ve ortamda oluşabilecek muhtemel korozyon hesaplamaları göz önünde bulundurulur.

Radyatör Çeşitleri

Serpantin radyatör çeşitleri, hangi amaca bağlı olarak ve kullanılacağı ortamın şartlarına göre farklı modellerde imal edilmektedir. Akışkan çeşidine göre farklılıklar gösteren radyatör yapısı, imalatta kullanılan malzeme cinsine göre de farklılıklar gösterebilir. Kanat, ayna ve kolektör malzemesine göre,

  • Karbon çelik
  • Komple paslanmaz
  • Komple bakır serpantin
  • Özel alaşımlı borular radyatör imalatında kullanılan malzemelerdir.

Radyatörler, müşterilerin kullanım amacına uygun şekilde, ihtiyaç ve kapasiteye uygun olarak, özel projelendirmelerle imal edilmektedir.

  • Buhar radyatörü
  • Kızgın su radyatörü
  • Kızgın yağ radyatörü
  • Kızgın yağ radyatörü

Buhar Radyatörleri

Buharın sağladığı enerjiden istifade etmek suretiyle, ortam havasını ısıtmaya yönelik olarak kullanılır. Buhar radyatörlerinin verimli olmasını sağlayan unsur, buhar sıcaklığının kondens oluşumu sürecince sabit kalıyor olmasıdır. Buhar radyatörlerinde emniyet ventilleri ve contaların büyük önemi vardır. Sistemde kullanılan basınç değerindeki sıcaklığa uygun conta kullanımı ve çalışma sıcaklığının bir miktar üstünde emniyet ventili kullanımına özen gösterilmelidir.

Kızgın Su Radyatörü

Sistemde dolaşan sıcak veya kızgın suyun sağladığı enerjiden faydalanılarak ortam ısısını sağlayan radyatörler, kızgın su radyatörü olarak adlandırılır. Basit ve etkili çözümler sunmasının yanı sıra, sıcak su radyatörlerinin armatürleri diğer ürünlere oranla daha düşük maliyetlere sahiptir.

Kızgın su radyatörlerinin kullanım süreçlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, su içerisinde bulunan maddelerin kirletici ve kireç yapıcı özellikte olmasıdır. Kirecin miktarı arttıkça, radyatörün verimi de o oranda düşmekte ve bakım süreleri kısalmaktadır. İmalat sırasında sıcak suların buhar oluşturması ve buna bağlı basınç yükselmesini önlemek amacıyla basınç değerlerine özel önem gösterilir.

Kızgın Yağ Radyatörleri

Kızgın yağ kullanımında ortaya çıkan enerjiden yararlanılarak proses havasının ısıtılmasında kullanılır. Genellikle yüksek sıcaklık ihtiyacı duyulan sistemlerde kullanılan kızgın yağ radyatörlerinde sıcaklık değerleri büyük önem taşır. Sıcaklığın düşmesine bağlı olarak viskozite değerlerinde artış oluşmakta, bu artış radyatörde basınç kaybına yol açarak pompanın daha fazla enerji harcamasına sebep olmaktadır. Radyatörde kullanılan yağın özellikleri ısı transfer yüzey alanı, basınç kaybı, kapasite ve akış hızlarını doğrudan etkileyen bit faktördür.

Evaporatörler ve Kondenser

Evaporatör, yüksek sıcaklıklarda atık gazlar veya benzeri akışkanlardan, diğer bir akışkanın sıvıdan gaz haline geçmesini sağlamak amacıyla kullanılır. Kondenser ise, proses havasının enerjisinden faydalanmak suretiyle ikincil soğutucu akışkan veya gaz akışkanlarının yoğuşturulması amacıyla kullanılmaktadır.

Evaporatörlerde en önemli hususlardan biri, kullanılan radyatördeki emniyet valfleridir. Çünkü basıncın artması sistemi bozmanın yanı sıra, can ve mal kaybına yol açabilecek olaylara sebebiyet verebilmektedir. Diğer bir husus da, soğutucu akışkanın termofiziksel özellikleri olarak değerlendirilir. Gazlı proseslerde akışkanın hızı TEMA ya göre belirli sınırlar içerisinde kalmalı, bunu sağlamak adına, imalat sırasında doğru conta seçimi yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar