Boru Radyatör

Isı, konfor alanının en önemli bileşenlerinden biridir. Radyatör, ısınma araçları içerisinde kullanımı en yaygın olanıdır ve bu işlem, boru radyatör aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Isıtmayı sağlayan araçlar farklı şekillerde monte edilirler, fakat en kullanışlı olan hala boru radyatör sistemleridir.

Boru Radyatör Hangi Sistemlerde Kullanılır

Radyatör modeli fark etmeksizin, hangi sistemle bağlantı kurulacağının bilinmesi oldukça önemlidir. Yaygın kullanımı olan iki tip sistem, şekilde ki gibidir;

 • Tek borulu sistem
 • İki borulu sistem
 • Toplayıcı yükleme
 1. Tek boru sistemi

Tek borulu boru radyatör sistemlerinde, piller seri şekilde bağlanırlar. Genellikle, apartman binalarında radyatörlerin bağlanma işlemlerinde bu model kullanılır. Radyatörlerde tek boru sistemi, kurulum kolaylığı ve projenin göreceli maliyet bütçesinde düşüş avantajlarını sağlamaktadır. 

Seri bağlantıların zayıf kaldığı nokta, toplamdaki soğutma sıvı sıcaklığı dışında, sıcaklık ayarının bulunmayışıdır. Böylelikle, radyatörlerin ısınması eşit miktarda olmayacaktır. 

Bilgi: Tek borulu seri ısıtma sağlayan radyatörler, özel mülkler için çok kullanışlıdır. Bu binalar genelde 2 - 3 oturma odalı ya da tek katlı yapılar olmaktadır.

Mühim olan, baypasın varlığıdır. Basit bir şekilde baypas, giriş borusu ve radyatörün yanına kurulan dönüş borusu ile arasındaki köprüdür.

Jumperın arka tarafında, giriş ile dönüş vanaları için mevcut olan bilyeli vanalar yer almaktadır, bunun neticesinde, batarya sistemden ayrılabilir ya da değiştirilebilmektedir. Su baypastan geçişi sağlayacak ve sistemin bütünüyle durma ihtiyacı ortadan kalkacaktır. 

        2- İki Boru Sistemi

Radyatörlerde iki boru sistemi montajı seçeneği, bataryaların birbirlerine paralel bağlanmasını sağlamaktadır. Böylelikle, bütün radyatörlere aynı zamanlamayla dağıtım sağlanır ve ikinci boru dönüş borusu olarak kullanılır. Bu tip sistemlerde baypas yüklemeye gerek duyulmaz, çünkü hücrelerden bir tekinin sistemden çıkarılması sistemi durdurmamaktadır. Fakat küresel vanalar giriş ve çıkışa monte edilirler.

Çok katlı binalarda ısıtma sistemleri için bu tercih uygun olmamaktadır.

       3-Toplayıcı yükleme

Kolektör bağlantılı şema iki borulu sisteme benzerlik göstermektedir. Yalnızca burada iki kalıplı olan toplayıcı, biri beslenmek diğeri dönüş sebebiyle monte edilir. Tarak üstündeki terminallerin sayısı, radyatör ya da kullanılan ısıtma cihazının sayılarına denk gelir.

Isıtma sistemi için yalnızca bir kontrol merkezi üzerinden koordine edilir. Ek olarak, sistem boru radyatör, ısıtmalı olan zeminlerin bağlanmasını sağlarsa, kollektör de monte edilmektedir. Modern toplayıcı yükleme genelde odada bulunan sıcaklık ayarını otomatik olarak sensörlerle gerçekleştirir.

Önemli: Isıtma radyatörleri uygun bağlantı şeması, bir çeşit düzenleyici olan belgelerce açık bir şekilde ifade edilmiştir. Bu konunun profesyonelleri, kural itibarıyla, SNiP 41-01-2003 ya da SNiP 3.05.01-85’ in daha modern bir çeşidi tarafından yönlendirilmektedir.

Radyatör bağlamanın yolları

Genelde ısı taşıyıcısı su olan sistemlerde doğal ya da zorla dolaşır. Özel yapılarda cebri sirkülasyon, sirkülasyon pompası kurulumuyla sağlanır, bu cihaz oldukça az enerji tüketmekte ve ısıtma randımanı birçok defa artmaktadır. 

Soğutucu akışkan yapının doğal dolaşması şu anlık ciddi elektrik kesintilerinin meydana geldiği alanlarda kullanılır. Operasyonun prensibi, fizik kanunlarına dayandırılmaktadır. Isıtılmış olan sıvı yükselişe geçer ve soğumuş olan sıvıysa düşüş yaşar. Eğer sistemi olması gerektiği gibi kurarsanız, sistemin otomatik olarak çalışmasını sağlarsınız ve tüketilmesi gereken enerjiye, yalnızca ısı taşıyıcısını ısıtmak için gerek duyulacaktır.

Önemli: Sirkülasyon pompasının gücüyle, ısıtma işlemi paralel bir şekilde işlerlik gösterir. Bataryayı bağlamanın yöntemleri, özellikle soğutma sıvısının yüksek olmadığı ve doğal dolaşımın gerçekleştiği durumlarda önem arz etmektedir. 

Genel itibarıyla, her farklı sistem yapısı için çeşitli özel bağlantılar mevcuttur. 

Fakat en çok kullanılan üç bağlantı aşağıdaki gibidir;

 • Yan yerleştirme;
 • Alt bağlantı;
 • Çapraz bağlantı.

Tek yönlü veya yan bağlantı

Yan bağlantı en yaygın kullanılan basit bir bağlantı çeşididir. Genelde, dikey olarak dizilen tek borulu soğutma suyunu tedarik sistemiyle, apartmanlardaki kurulum için uygundur. Normal basıncın altında ve suyun belirlenmiş sıcaklığının altında, ısı kaybı en fazla % 5 – 7 Aralığında olmaktadır.

Yan montajın başka bir avantajı da, radyatörün manuel olarak takılıp kolaylıkla değiştirilebilmesidir. Küresel vana ve Baypas varlığıyla, radyatör değiştirme son derece basit bir eylemdir: muslukların kapatılarak, eski boru radyatörün bağlantısını keserek direkt yenisi ile değiştirebilirsiniz.

Diyagonal montaj

Boru radyatör içerisindeki soğutucu sıvı, yapıya çapraz bir şekilde hareketi sağlanmalıdır. Böylelikle, giriş batarya üst bölümüne bağlanır ve çıkışı aşağıdan çapraz olacak biçimde monte edilir. Boru kullanımında artış yaşanırken, kullanıcılar daha yüksel bir verim elde ederler.

Bu şeklin uygulanması, ısıtma sistemi içinde sabit kalmayan soğutucu sıvı sıcaklığı durumlarında radyatörlerin kurulması önerilir. İlginç olan, komut, çapraz bağlantı ile dizayn edilen özellikleri taşımaktadır.

Alt montaj

Diyagonal montaj aksi durumunda, alt bağlantı montaj için enerji kazanımı bakımından en düşük olanıdır. Profesyoneller içinde, genelde Leningradka adıyla anılır. Dekorasyon perdesi varlığıyla ısı kaybı ya da pencere altındaki kurulum % 10 - % 15 fazlası aralığına ulaşılabilir.

Bu yaklaşımın tek avantajı vardır. Radyatör borularını gizlemede iyi bir yöntemdir. Bu gizleme kabiliyeti, estetik görünümün birçok kısmını düşük monte edilen bataryalarla tercih edilmektedir. Böyle bir boru radyatör kullanmak için, kapatma işlemi için gerekli olan iki bilyeli valf ile uygulanmış özel seçim bir "multiflex" şarj edici kullanılır.

Önemli: Alt montaj yapımı için kullanılan adaptörler, tüplerin alt dikey ve duvardan bağlantısının yan çıkışlarına uygulanabilir. İç orta boşluk 80 ve 50 mm olmaktadır. Bu sebeple, gereksiz maliyet kaybı yaşamamak adına bu küçük nüanslara dikkat edilmelidir. 

Radyatör seçimi

Modern piyasada birçok boru radyatör modeli yer almaktadır, fakat hepsi kullanılacak olan malzeme ve konfigürasyon itibarıyla bölümlendirilebilir. Yapılandırılma ve dizayn konusunda sayısızca seçenek bulmak mümkündür ve her üretici kendine ait marka modellerini üretebilmektedir.

Malzeme ile her şey daha kolay:

 • Dökme demir denilen bataryalar, yüz yıldan daha fazla bir süredir kullanımdadırlar. Buna üç sebep gösterebilmektedir. İlk öncelik, dökme demir ayarlanabilir bir ısıl kapasiteye sahiptir, 12 saate varan ısıtması ile elektrik kesintileri sırasında sıcaklığı sabit tutar. İkinci öncü, dökme demir, korozyondan etkilenme derecesi minimum ve üçüncü olaraktan, fiyatlaması avantajlarına göre oldukça uygundur.

 

 • Alüminyum boru radyatör verim olarak en yüksek performansı sağlayan yapıdır. Estetik görünüm ve düşük ağırlığa sahiptir. Fakat bakır ile temas ettirilme durumunda, alüminyum galvanik denilen bir yapı bürünür. Bu özelliği onu korozyona açık bir hale getirmektedir. Sonuç itibarıyla, bu tip piller yalnızca özel binalardaki otonom sistemler için kullanıma elverişlidir.

 

 • Çelik maddeden üretilen panel radyatörler, şu anda oldukça az kullanılırlar. Banyo için ısıtma şeklinde havlu askılığına örnek verilebilir. 

 

 • Tavan yüksekliği 3 m'yi aşmadığı tipik standart binalar için, taban alanının metrekare başına yaklaşık olarak 100 W termal enerji tüketir. Bunun yanında, toplam olarak kareleme 100 W’ la çarpılır ve sonuca ulaşırız. Oda köşede yer alıyorsa ya da bir balkon mevcutsa, elde edilen sonuca %20 oranında eklemesi yapılır.

 

 • Özel bina yapılarında, hesaplama yapılırken aynı yaklaşım kullanılmaktadır. Yalnızca burada kare olarak değil, odanın hacmi ele alınır. Ortalama 1m oda 41 watt güç tüketmektedir. Odanın kubbesini hesaplayabilmek ve bu ibareyi 41 watt ile çarparak, boru radyatör için istenen güç elde edilmiş olur.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Yorumlar